טודלרס

תינוק רגיש

מה המאפיינים של תינוק רגיש ?

11.4.2013

כבר בגיל צעיר אפשר ללמוד על מזג של תינוקות. ידוע כי המבנה הרגשי של תינוקות או הטבע של התינוק נקבע מראש ברמת הגנים והכימיה. ילד להורים מופנמים ורגישים קרוב לוודאי יהיה דומה להם (ביישן ורגיש). ילד להורים היפראקטיביים/מחפשי תנועה ואתגר קרוב לוודאי שיהיה ילד נמרץ. למרות תפקידם העצום של הגנים והכימיה במוח לסביבה יש תפקיד עצום בעיצוב מזגו של הסביבה. ככל שתינוק יחשף לסביבה מתאימה הוא יצליח "לרכך" את מאפייניו "הבעייתיים. לדוגמא, ילד מופנם שיחשף בהדרגה לסיטואציות חברתיות לצד תיווך מתאים יצליח ללמוד כיצד להתמודד עם מצבים חברתיים בהם חש בושה. יש הטוענים כי השפעת הסביבה (הלמידה) כל כך גדולה עד כדי כך שהיא משנה את המבנים המוחיים.

למה חשוב להכיר ולהבין את את המזג של ילדו ?
ככל שהורה מכיר את המזג של ילדיו טוב יותר הוא יכול לחזק את מוקדי הכוח שלו, לחזק את מוקדי החולשה שלו ולעזור לילד להתמודד עם קשיים ואתגרים.

תינוק רגיש לרעשים, תינוק רגיש לקולות  תינוק רגיש למגע
תינוקות רגישים לעיתים נולדים פגים או במשקל נמוך מהממוצע. הם נוטים להיות מתוחים ורגישים יותר לסביבה. תינוקות אלו מגלים רתיעה ופחד מרעשים או אורות חזקים. תינוקות רגישים הם בעלי נטייה לבכות ללא סיבה. הם זקוקים לסביבה תומכת ומוגנת כדי לישון. הוריהם צריכים לעטוף אותם היטב וליצור סביבה חמימה ומעט חשוכה כדי שירדמו.

תינוק רגיש לרעשים
תינוק רגיש לרעשים יתעורר מכל רעש קל ויתקשה להרדם מחדש. גם חידושים הוא חווה ברגישות רבה ולכן צריך לחשוף אותו אליהם לאט ובהדרגה.

אם תינוק זה יבדק בריפוי בעיסוק יתכן ויתואר כתינוק עם סף גירוי נמוך מבחינה חושית.
ילדים אלו הם בעלי כמויות רבות יותר של הורמוני לחץ ולכן חווים רגשות פחד ורגשות אחרים בצורה עזה יותר.
תינוקות אלו הם גם לעיתים קרובות רגישים חברתית ולכן הם מופנמים, ביישנים יותר וחששנים יותר. הם זקוקים לזמן והדרגתיות כדי להסתגל למסגרת ילדים חדשה המתרחשת בגן חדש או בחוג חדש.

ילדים רגישים לעיתים הופכים לתלמידים טובים – יכולות ריכוז והרכבה טובים, יתכן עקב העובדה שנוח להם לשבת וללמוד לעומת להתרוצץ ולהיות בן חברים.

מאפייני תינוק רגיש
אכילה  – שינויים קלים בסדר יום או תנאי החדר עלולים לפגוע ברצון לאכול. אם מדובר בתינוק רגיש יתכן ויתקשה להצמד לשד. בשלב מאוחר יסרבו למזון מוצק כחלק מקושי בשינויים.
ירתעו מדיבור חזק.
פעילות – תינוקות/פעוטות וילדים רגישים יהיו זהירים באינטראקציה עם צעצוע חדש, מצב חדש, אדם חדש. הם יתקשו לקבל ולזרום על שינויים. הם מתאפיינים ברמת פעילות נמוכה ולכן זקוקים לעידוד כדי להשתתף. הם מתאקלים טוב יותר במשחק עם ילד אחד מאשר משחק בקבוצה
שינה – זקוקים לעיטוף ותנאים חוסמי גירויים כדי להרדם. אם מפספים את חלון השינה שלהם יתקשו יותר להרדם
מצב רוח – מתעצבנים בקלות ומגיבים בעוצמה לגירויים חיצוניים , מוטרדים בקלות

תינוק רגיש מתואר על ידי ההורים כילד בכיין, שמפריעים לו הרבה דברים בסביבתו, מתקשה להסתדר עם אנשים אחרים, נצמד מאוד להוריו.