טודלרס

תינוק בן שנה וחצי מרביץ

ממה יכול לנבוע וכיצד מומלץ להגיב לתינוק מרביץ ?

11.4.2013

אלימות של ילדים קטנים בדרך כלל נובעת מאחת מהאפשרויות הבאות
חיקוי ילדים אחרים ממסגרת הגן, חיקוי של אחים, וחס וחלילה חיקוי של הורים
כעס על אי קבלה של משחק או חפץ שרצו בו.
צורך לקבל תשומת לב כשזאת לא מתקבלת בתדירות או בעוצמה שהילד זקוק לה
מצבים בהם הילד נתקבל בתגובות שליליות רבות מהסביבה , מצב שמחזק את המעגל השלילי ועלול להוביל לאלימות

או מאין משחק של הילד שבו לומד סיבה תוצאה. אני מרביץ ואז מקבל יחס או תגובה כלשהי מעניינת  ועל כך נרחיב היום….

ילד בן שנה וחצי מרביץ

פעוטות עלולים להיות די תוקפניים, לפגוע או להרביץ לכם או לחבריהם הפעוטים. אתם ההורים צריכים להבין שהתנהגויות אלו הן כנראה יותר כתוצאה מתסכול מאשר מכוונה רעה.
 
חשוב לזכור שפעוט ב שנה וחצי לא מסוגל להבין שלילדים אחרים יש גם רגשות ושהוא פוגע בהם. אם אחד מחבריו צועק כאשר הוא מושך לו בשערות, קרוב לודאי שהוא יפסיק ויסתכל על התגובה, אבל קרוב לודאי לא יראה כל אמפטיה או הבנה למה פועל כך. עבורו זו סיבה ותוצאה, התגובה גורמת לו להיות מוקסם מכך כמו לזרוק אוכל מכסא ההאכלה שלו ולהסתכל ולראות היכן נפל. מסיבה זו אתם תצטרכו לפקח מקרוב על זמני המשחקים שלו, ולהיות מוכנים להתערב.
 
הדרך הטובה ביותר לרסן התנהגות תוקפנית היא לומר לילדכם באופן תקיף "לא להרביץ ולא פצוע" ובכך למנוע מילדכם להגיע למצב שבו אינו יכול לשלוט על עצמו.
 
מומחים מסכימים שסטירות או כל סוג אחר של ענישה גופנית כדי לגרום לילד להיות ממושמע, לא מצליחה. למרות שהורות לפעוט יכולה להיות מתסכלת, אתם וילדכם תיטיבו לעשות אם תחשבו על דרכים אחרות להציב גבולות אך חשוב שדעו כי אין דרך אחת של משמעת שתצליח.
 
כאשר ילדכם עושה משהו שאתם לא מרוצים ממנו אל תגזימו בתגובתכם. קרוב לודאי כל מה שהפעוט רוצה הוא ממילא רק תשומת לב. נסו להגביר את היחס החיובי ותשומת הלב כשהפעוט עושה דברים חיובים ולתת תשומת לב שלילית קצרה, פחותה וממוקדת במצבים שליליים, כך הוא יבין שאינו זוכה לדבר שרוצה ויכחיד את התנהגות זאת עם הזמן.

לסיכום, מומלץ לספק גבולות ברורים לגבי איסור אלימות אך להמנע מיתר דגש , תשומת לב ועונשים להתנהגות זאת.
בהצלחה!