טודלרס

שחלות פוליציסטיות ותזונה לפני הריון

סובלת משחלות פוליציסטיות ? קראי על התאמות תזונה לפני הריון

אובחנת כסובלת משחלות פוליציסטיות ? מעוניינת לאזן את עצמך באמצעות תזונה על מנת להכנס להריון ? להפחית במשקל או להפחית נגעי אקנה ?

שחלות פוליציסטיות הם שחלות מורחבות המכילות בתוכם שקיקים רבים מלאי נוזל . שקיקים מלאי נוזל אלו הם הציסטות. מצב של שחלות פוליציסטיות מאופיין ברמות גבוהות של הורמוני מין גברים ו/או הורמונים נשיים.

השלב הראשון בשינויי התזונה הוא ביצוע בדיקות הורמונליות ובדיקות נוספות של סוכר, ויטמינים ותפקודי כבד ובחינת התוצאות. האם יש לך רמות גבוהות של טסטוסטרון ? אסטרוגן ? הורמון הלוטאיניזציה ? ובכן אם יש לך עודף של הורמונים אל תכניסי מזונות שיש בהם הורמונים או לחלופין מגבירים את רמות ההורמונים בגוף. האם רמות הסוכר בדמך גבוהות ? הורידי סוכרים..

המזונות שיש להמנע מהם:
שלושת הלבנים – חלב, סוכר, לחם לבן.
שלושת השחורים – קפאין, קולה, שוקולד

חלב – אל תשתי חלב פרה  ואל תשתי חלב סויה (את יכולה לשתות חלב עיזים למרות שזה גועל נפש אז ותרי על זה מראש). למה ? כי ידוע שחלב פרה מלא בהורמונים, אותם מזריקים לפרה כדי שתניב יותר חלב. חלב סויה עלול לעורר חוסר איזון הורמונלי (עליה ברמות האסטרוגן בגוף).

לחם לבן (המייצג את כל המאפים) – לחם לבן, פיתות, לחמניות, כולם עשויים משמרים וכוללים סוכרים מורכבים. כדי לאזן את רמות הסוכר בדם ולהפחית כניסה של שמרים (שאינם מטיבים אם מצב הורמונילי) יש לעבור לצריכת לחם שיפון מלא (מאה אחוז מלא ולא 70 או 50 אחוז). לחם שיפון מלא לא רק שאינו מכיל שמרים אלא גם תורם לתחושת שובע גבוהה יותר ולאיזון רמות הסוכר בדם. אפשר לקנות במאפיות שונות כמו לחם תושיה וכד'. בלי קשר לשחלות הפוליציסטיות מדובר בלחם הבריא ביותר ולכן כדאי לסגל הרגל בריאותי זה לכל המשפחה.

סוכר – חשוב להפחית את רמות הסוכר בדם ועדיף להמנע מסוכר בכלל. לשתות תה ירוק ללא סוכר למה ? בדקי את רמות הסוכר בדם שלך ? האם הם גבוהות ? מצב של שחלות פוליציסטיות מלווה לעיתים בתופעה הנקראת תנגודת אינסולין . זוהי מאין סכרת סמויה הגורמת בין היתר למצבי השמנה, קושי לרדת במשקל וגם לקשיי כניסה להריון. מומחים רבים סבורים כי קיים קשר בין רמות גבוהות של סוכר בדם לתופעת השחלות הפוליציסטיות. איך עוד מורידים רמות סוכר בדם (חוץ מהמנעות/הפחתת כמות סוכר) ? עושים ספורט על בסיס קבוע. הספורט מסייע לכניסה של הסוכר לתאים וכך מפחית את רמות הסוכר בדם. בנוסף, הוא מסייע לתהליכים פיזיולוגים ולירידה במשקל

למה כדאי להמנע מקפאין, קולה – שניהם כוללים קפאין ולכן עלולים לשבש את התהליכים ההורמונלים. קראי עוד במאמר – קפה וכניסה להריון. קולה מלאה בסוכר ודיאט קולה מלאה בחומרים מלאכותיים המכבידים על מערכת העיכול.

למה כדאי להמנע משוקולוד – כי הוא מחמיר את בעיית הסוכר בדם, וכמובן מחמיר את בעיית ההשמנה והאקנה. במקום שוקולוד אפשר לאכול פירות מלון, שני תמרים. הגוף מסוגל להתמודד עם סוכר טבעי (סוכר הפירות ) טוב יותר.

מה כן כדאי לאכול
ברור שאף אחת לא תפתח בדיאטת נזירים (תשתה כל היום תה ירוק ללא סוכר, תאכל אורז מלא ותעשה מדיטציה) אבל עדיין מומלץ כמה שניתן להכניס את המזונות הבאים לתפריט
לחם מלא – שיפון, טחינה משומשם מלא, אבוקדו, תה ירוק  ללא תוספת סוכר ועם נענע, אורז מלא, ירקות כתומים וירוקים מאודים (ברוקולי, בטטה) כתוספת לאורז ,מרק ירקות
בשר עוף דל שומן – יש הסבורים כי רצוי לאכול בשר עוף ובשר הודו היות ומספק לגוף בי12, הדרוש לתפקוד הכבד (לסילוק הרעלים). יש הטוענים כי מומלץ להמנע מבשר (ליטול בי 12 במידה וחסר על ידי תוספים) כי גם בבשר יש עודפי הורמונים העוברים לגופנו.

קראי עוד בנושא
תפריט דיאטה שחלות פוליציסטיות
מהם שחלות פוליציסטיות