טודלרס

להבטיח ולא לקיים - לא חינוכי

אל תתני לילד לסחוט ממך הבטחות אבל אם הבטחת תקיימי

17.8.2013

לא תמיד אנחנו יכולים לתת לילד מה שהוא רוצה עכשיו ואז נוצרת ההבטחה. "מחר נלך למשחקיה, היום אין זמן", ביום הולדת תקבל כבאית משחק, בפעם הבאה שנהיה כאן אקנה לך גלידה"….

קשה מאוד לשמר התנהגות אמינה כי אין זמן, כסף, חשק, כוח ושהפעוט הקטן אינו עומד גם הוא בהבטחותיו דרך קבע. הוא לא תמיד יאכל את הירקות בארוחה כמו שהבטיח, או שישכב לישון אחרי שני ספרים או שיקבל רק חטיף אחד אחרי הארוחה ויסתפק בזאת. הסיבה שילדים מתקשים לקיים הבטחות היא בגלל קושי לווסת את הרצונות והדחפים שלהם. לילדים יש הבנה חלקית לגבי המושג "הבטחה". אם אתם הופכים את המושג הזה לגמיש ומשתנה, כך שפעם אחת אתם מקיימים את ההבטחה ופעם אחת אתם לא, אתם בעצם מקשים על הילד שלכם לפתח אמון בכם. הדרך היחידה שהילד יבין את משמעות הביטוי "אני נותן לך את המילה שלי שאני … יעשה, יקנה, יבוא, זה אם הם מבינים את היושרה האמיתית שעומדת מאחורי ההבטחה וידיעת הקיום.

אל תגידו אף פעם "אני מבטיח" שאתם מנסים להיחלץ ממצב לא נעים. עדיף להשתמש בביטויים כמו "נראה, "נדבר על זה בבית", "אני יחשוב על זה". אם תחלקו הבטחות שווא, תתפסו מתישהו ותגרמו לחשדנות ובלבול מצד הילד.

ובכל זאת, מתישהו תבטיחו לילד הבטחה שתרצו לקיים אך מסיבה כלשהיא לא תצליחו לקיימה. לדוגמא, הילד או אתם תהיו חולים ולא תוכלו ללכת איתם להצגה או לסרט שתכננתם. כמובן שהבכי והלחץ יגיעו. "אבא, אבל הבטחת". עצוב או מעצבן ככל שיהיה, הילד יקבל תובנה חשובה בחיים. אתם, ההורים, אינכם כל יכולים ולפעמים גם כשמבטיחים משהו, יש נסיבות שלא מאפשרות לקיימם. זאת המציאות בכל גיל ובנסיבות רבות בחיים.

ומילה לסיום, גם אם אתם מקיימים הבטחות ולא מבטיחים משהו שלא תוכלו לקיים, תהיו בטוחים שבשלב כלשהוא תואשמו בהפרת הבטחה על ידי ילדיכם. ככה זה טבעם של ילדים סופר מוסריים או סופר מניפולטיביים. הם ינסו הרבה דברים כדי להוציא ממכם מה שהם רוצים. מה אפשר לעשות ? להעמיד את הילד במקומו כדי שידע שעם אבא ואמא לא מתעסקים. את חוכמת הרחוב ואמינות הצהובון הזול שישמור לחוג הדרמה , למשחק עם אחיו וחבריו או לאחד באפריל.