טודלרס

אקמולי לתינוקות

שאלות ותשובות על אקמולי לתינוקות

חורף, קיץ, אביב או סתיו, לא צריכה להיות סיבה מיוחדת למה הילד שלנו יעלה חום… סתם וירוס, דלקת גרון קלה, דלקת ריאות או יציאת שיניים…
כל השאלות וכל התשובות לגבי אקמולי לילדים פי הוראות היצרן

מה המרכיבים של אקמולי
כל 5 מ"ל מכילים פראצטמול 125 מ"ג (החומר הפעיל)
בנוסף לחומר הפעיל התרופה אקמולי מכילה את החומרים הבאים:
xylitol, povidone, propylene glycol, acesulfame potassium, methylparaben, flavour vanillia, ammonium' glycyrrhizinate, propylparaben, colour res FDC no 40 , sodium hydroxide, water

מאיזה גיל אפשר לתת אקמולי ?
ניתן לתת אקמולי החל מהלידה (לאחר ברית לדוגמא). יש לבדוק את משקל הילוד ולתת את המינון על פי המשקל המדוייק.

מהן צורות מתן אקמולי ?
א. אקמולי בסירופ – במזרק
ב. אקמולי אבקה

מתן אקמולי במזרק
המזרק שניתן לקופסת האקמולי מאפשר לתת לילד את המינון המדוייק של התרופה. כל שנתה (קו) מודדת 0.1 מ"ל. לשם הוצאת התרופה יש להכניס את המזרק לפתח הבקבוק עד הסוף, להפוך את הבקבוק ולשאוב על ידי משיכת הבוכנה מטה. לאחר מכן יש להפוך בעדינות את הבקבוק ולהוציא בעדינות את המזרק. חשוב להכניס את המזרק לפה הילד לכיוון הלחי ולא הגרון ולרוקן תכולה באיטיות רבה תוך כדי בדיקת הבליעה ל התרופה. לאחר השימוש במזרק ולפני כל הכנסה נוספת של המזרק לפה הילד יש לשטוף את המזרק לבקבוק על ידי הפרדת חלקי המזרק ושטיפה במים פושרים וסבון.

מהו אקמולי אבקה ?
הילד מתקשה לקחת אקמולי בכדור או בסירופ ? מחפשים אקמולי באבקה ? אקמולי באבקה מגיע בחבילה של 10 שקיות. סה"כ 250 מ"ג.  לצורך הורדת חום או שיכוך כאבים.
טעמים – תות וניל
מומלץ להתקשר לסופר פארם הקרוב לפני ההגעה לברר האם קיים במלאי או יש צורך להזמין מראש.

האם מותר לקחת אקמולי על בטן ריקה ?
ניתן לתת אקמולי על בטן ריקה בניגוד לקבוצות תרופות אחרות (נורופן לדוגמא, לא מומלץ לקחת על בטן ריקה).

מהם תופעות הלוואי של אקמולי ?
השימוש באקמולי יכול לגרום לסחרחורות אצל חלק מהילדים. במידה ומפיעות תופעות לוואי של אלרגיות כמו גרד או פריחה , התנפחות פנים, שפתיים, לשון אשר עלולים לגרום לקשיי נשימה, יש להפסיק את התרופה.

תופעות לוואי נוספות
פראצטמול יכול לגרום במקרים נדירים למצבי מחלות עור חריפות. אלו מופיעות בצורת אודם, פריחה, שלפוחיות או פגיעה עורית נרחבת. במידה ומופיעות תופעות לוואי אלו יש להפסיק ליטול את התרופה ולפנות לרופא הילדים להתייעצות.

מקרים נוספים וחרגים של תופעות לוואי הם דימומים, חבורות והתפתחות דלקות. גם במצב זה יש להפסיק לאלתר את השימוש בתרופה ולפנות להתייעצות תרופה עם הרופא המטפל.
מידע זה אינו מהווה תחליף להתייעצות רפואית.

כל כמה שעות אפשר לתת אקמולי ?
כל 4 שעות ניתן לתת אקמולי להורדת חום או כאבים. קחו בחשבון ש-4 שעות הוא טווח הזמן המינימלי בין המנות. בנוסף, נורופן ואקמול הם תרופות להורדת חום מקבילות כך שאם לא יורד החום ניתן לשלב ביניהם ולתת אותם לסירוגין. פעם אקמולי ופעם נורופון. ההפרש המינימלי בין מנות של נורופן הוא מינימום 6 שעות.

המידע הכתוב לעיל אינו תחליף להתייעצות רפואית. בכל בעיה רפואית חשוב להתייעץ עם רופא הילדים, הרוקח או אחות מוסמכת.

האם אפשר לתת אקמולי לכאבי שיניים לילד  בן חצי שנה שיוצאת לו שן ?
בוודאי, אין סיבה שלא. כאבי שיניים הם כאבים חזקים הפוגעים באיכות השינה ותפקוד של התינוק. אין כל סיבה שלא לתת לילד. יעילות משככי הכאבים המותאמים למשקל הילד גדולה יותר לעומת טיפולים נוספים כמו מתן מזון קר  או נשכני קרח לקירור החניכיים או משחות מאלחשות היות ומשך ועוצמת שיכוך הכאבים גדולה וארוכה יותר. חשוב להתייעץ עם רופא הילדים לגבי משך הזמן בו ניתן לתת את האקמולי.

האם מומלץ לתת אקמולי לכאבי בטן אצל ילד שסובל בתדירות גבוהה מכאבים? האם שימוש ממושך יכול לגרום נזק.

מומלץ להתייעץ עם רופאת משפחה ולעשות בדיקות דם, צואה ושתן ורגישות למאכלים שונים (מוצרי חלב וגלוטן) כדי לבדוק את סיבת כאבי הבטן החוזרים ולשלול השפעת מזון. חשוב לשלול גם שמדובר בכאבים חוזרים סוגי מחלות חום בילדות שמתחילים בכאבי בטן חוזרים (כל חודש לערך) למשך כמה ימים. במקביל חשוב לשמור על היגנת גוף וידיים ולהשתדל לרחוץ ידיים עם סבון בתדירות גבוהה לפני ואחרי מגע באוכל.  אקמולי או נורופן יכול להיות טיפול ממוקד ועשוי בהחלט לשכך את הכאבים בטווח הקצר. יש לקחת בחשובון שאקמולי מטפל בתופעות הלוואי ולא במקור הבעיה שיש לזהותה.

האם אקמולי עוזר נגד כאבי גזים ?
באופן חד פעמי ובמצבים בהם ניכר סבל משמעותי לתינוקת בהחלט ניתן באופן חד פעמי לתת אקמולי במינון מדוייק לפי משקל התינוק. באופן קבוע עדיף להשתמש בגרפווטר או תרופות שנרקחו למטרת כאבי גזים בלבד היות ואלו בטיחותיות יותר לשימוש לאורך זמן.  כאבי גזים בדרך כלל חולפים עד גיל 3 חודשים.

האם אקמולי מרדים ?
אקמולי אינה תרופה מרדימה. תופעות הלוואי כפי שכתובות בעלון התכשיר אינן קשורות לשינה. יתכן ותינוק או ילד חולה שנוטל אקמולי עשוי להירדם עקב עייפות ולכן יכולה להיוצר תמונה של השפעה מרדימה.