טודלרס

תוסף ברזל לפני הריון

רוצה להכנס להריון ? אינך אוכלת בשר ? על תוסף ברזל לפני הריון

צמחונית ? לא אוהבת בשר ? לא אוכלת הרבה בשר ? את לפני הריון או בתחילת הריון ? יש הרבה סיבות להגביר את צריכת הברזל. הדרכים העיקריות הם נטילת תוסף ברזל ושינויי תזונה.
במידה וערכת בדיקת דם ומצאת חוסר בברזל עליך ליטול תוסף ברזל המכיל כמות ברזל המותאמת אישית. רופא המשפחה ייעץ לך על הכמות המומלצת ומשך הנטילה.

איך תדעי שאת סובלת מחוסר ברזל ? אחת מבדיקות הדם המבוצעות לפני ובמהלך הריון היא בדיקת פרטנין.  פרטנין הוא חלבון הקושר ומשחרר ברזל בכמות מבוקרת. רמת הפרטנין שנמצאת בבדיקות הדם מציגה את רזרבות הברזל או במילים אחרות הברזל המאוחסן. הפרטין הוא המחסן העיקרי של הברזל בתוך התאים, השומר עליו בצורה מסיסה, זמינה ובלתי רעילה לגוף. ערכים של פרטנין בדם נקבעים לפי קבוצות גיל ומגדר (גברים, נשים, תינוקות וילדים). אם את סובלת מסוג מסויים של אנמיה, קרוב לודאי שערכי הפרטין שלך יהיו נמוכים אך לא בהכרח (תלוי בתזונה ובגורמים נוספים).

גם אם את מעוניינת לנסות לעלות את כמות הברזל בדם באמצעות תזונה צמחונית מגוונית, דעי שהדבר אינו תמיד יעיל. ברזל מהצומח אינו נספג טוב כמו ברזל מהחי או מתוסף תזונה. בנוסף, לא משנה כמה דגנים, אגוזים ופירות תצרכי במהלך היום, לא בהכרח תצלחי למלא את החוסר בצורה יעילה אם את מתכננת הריון. גם אם תתחילי לאכול בשר, לא בטוח שתצליחי ליצור את התיקון המיוחל, שקרוב לוודאי נוצר במשך חודשים ארוכים של חסר.

תיקון של מצבי אנמיה הנגרמים מחוסר ברזל יכלים לערוך זמן ממושך (כ-4-6 שבועות ויותר). הדבר משתנה מאדם לאדם. גם לאחר שערכי הברזל יעלו בדם יתכן והרופא ימליץ על המשך נטילת תוסף ברזל לפני הריון או תזונה עשירה בברזל כדי למלא את מאגרי הברזל (הנקראים בבדיקות הדם פרטנין).

ללא קשר לנטילת הברזל באמצעות תוסף כדי לתקן מצב חוסר, מומלץ לאכול מזונות עשירים בברזל כמו דגנים, ביצים פירות, ירקות ואגוזים.

המידע הנ"ל אינו תחליף לייעוץ רפואי ו/או דיאטני. ניתן לקבל יעוץ מסובסד של דיאטנית קופת חולים לפני או במהלך הריון על בסיס תוצאות בדיקות הדם.  הכרחי להמנע מנטילת תוסף ברזל על דעת עצמך ולהתאים את המינון בהנחית רופא. נטילת תוסף ברזל בכמות גבוהה מהנדרש מסוכנת ורעילה לגוף.

קראי עוד בנושא:
ברזל במהלך הריון
ברזל הומאופתי במהלך הריון