טודלרס

ראש שטוח אצל תינוקות

מהו ראש שטוח אצל תינוקות ומתי בדרך כלל נעלם

24.5.2013

מרוב הדברים שאת ודאי צריכה לעשות עם התינוק לא בהכרח שמת לב שראשו בחודשים הראשונים מעט שטוח. יתכן מאוד והפעם הראשונה שהתבוננת בראשו של התינוק מאחורה זה היה כאשר אחות טיפת חלב הסבה את תשומת ליבך בבדיקה. תינוקות רבים מאופיינים בראש שטוח בחודשים הראשונים לאחר הלידה. למה ? ובכן, אם תחשבי על כך תביני שהתינוק שוכב על הגב בעגלה, בסל קל, על מזרן הפעילות, על הטרמפולינה וודאי בזמן השינה. מה התוצאה ? לחץ מסויים על החלק האחורי של הגולגולת לאורך זמן והשטחה של צורת הראש. פעם היו משכיבים יותר על הבטן (בזמן שינה) ולכן התופעה פחות הייתה שכיחה. כיום במרבית החודשים הראשונים לחיי התינוק הוא מצוי על הגב כעומס רב של משקל על חלקט האחורי של הגוגולת, דבר שגורם לצורת הראש השטוח.

במרבית המקרים ראש שטוח לתינוק היא תופעה חולפת. החל מהזמן בו מצליח התינוק להתהפך ולזחול , הוא מצוי זמן רב יותר על הבטן במהלך השינה ומהלך היום, הלחץ על החלק האחורי של הראש פוחת ונעלם וצורת הראש חוזרת להיות עגולה.

על מנת להפחית ככל הניתן את הלחץ האחורי מומלץ להשכיב את התינוק על הצד, להקפיד שהתינוק מוחזק על הידיים החלק השטוח לא נשען עליכם, לחשוף את התינוק בהדרגה על שכיבה על הבטן ולבצע מעקב התפתחותי בנושא זה אצל רופא המשפחה ואחות טיפת חלב.