טודלרס

הקשר בין משקל וזמן כניסה להריון

האם משקל עודף של נשים עלול להאריך את משך הכניסה להריון ?

27.10.2020

מנסה להכנס להריון ולא מצליחה ? האם את בתת משקל או משקל יתר ? מה הקשר בין משקל האישה בעת ניסיונותיה להכנס להריון למשך הזמן הנדרש להכנס להריון ? על שאלה זאת ניסה לענות מחקר סיני גדול מאוד.

מטרת המחקר הייתה לבדוק את הקשר בין משקל הגוף לפני ההריון ופוריות הזוג שנמדד בזמן הכניסה להריון אצל זוגות שהצליחו להכנס להריון במסגרת זמן של שנת ניסיון אחת.

המחקר בוצע באופן רטרוסקפטיבי על מדגם גדול מאוד של 50,927 זוגות שניסו להכנס להריון בסין. המידע על גובה ומשקל הנבדקים נאסף בשנים 2012-2016 . משך זמן הכניסה להריון נמדד בחודשים מזמן התחלת הניסיונות ועד זמן הכניסה להריון.

תוצאות המחקר
במחקר נמצא כי משך הזמן הנדרש להכנס להריון היה ארוך יותר אצל נשים עם משקל יתר בהשואה לקבוצת הנשים בעלות המשקל התקין. נשים בעלות משקל יתר היו בסיכון גבוה יותר לפוריות נמוכה יותר. לא נמצא קשר בין זמן הכניסה להריון למשקל הגבר. יחד עם זאת במחקר נמצאה פוריות מעט נמוכה יותר אצל נשים שבן זוגם היה בתת משקל. במחקר דני ואמריקני שצוטטו במחקר הנוכחי נמצא כי כששני בני הזוג נמצאים במשקל יתר ישנה סבירות גבוהה לזמן ניסיונות ארוך יותר של כניסה להריון  לעומת זוגות במשקל תקין.

החוקרים מצביעים על סיבות מגוונות לקשר בן משקל יתר לירידה בפוריות. לדבריהם השמנה יכולה לגרום לתפקוד לקוי של שחלות, הפרעות בהורמוני המין, סנדרום מטבולי שמפריע לאיזון ההורמונלי, קשיי קליטה ברירית הרחם וקשיי השרשה, דלקות ורעילות מיתר שומנים שיכולים לפגוע בביציות ובתפקוד אברי הרביה.

ממצאי המחקר מצביעים על הקשר השלילי בין משקל האישה לפוריותה. נוכח ממצאים אלו, שהתבססו על כמות גדולה מאוד של זוגות, חשוב שנשים שמעוניינות להכנס להריון ונמצאות במשקל יתר ייקבלו מידע וייעוץ תזונתי מתאים. חשוב שיכירו מחקר מסוג זה ויקחו בחשבון אפשרות שניסיונותיהם להכנס להריון יכול להיות ארוך יותר מזוגות אחרים גם ללא כל בעיות רפואיות.

מקור המחקר

Pre-pregnancy body mass index and time to pregnancy among couples pregnant within a year: A China cohort study

כותבי המחקר
Yuhang Fang, Jun Liu, Yanyan Mao, Yang He, Min Li,Liu Yang, Qianxi Zhu Qi Tong, Weijin Zhou,

April, 23, 2020, PLOS ONE journal