טודלרס

איך מגלים אוטיזם בהריון

האם בדיקת חדשה תזהה כחמישית ממקרי האוטיזם ?

2.2.2021

איך מגלים אוטיזם בהריון ? האם אפשר לגלות לפני ההריון או כבר בהריון ? תחילת פברואר 2021 והתשובות מתחילות להגיע..
אוטיזם הינה הפרעה תקשורתית חברתית המתבטאת במגוון רחב של מגבלות וקשיי תפקוד. מנגד ללקויים והקשיים של ילדים קיים גם עושר ענק של רגישויות, עוצמות ויכולות שהעולם רק  מתחיל לגלות. למרות זאת, נשים רבות חוששות מלידה של ילד עם אוטיזם ומחכות לאפשרות לבדיקת אוטיזם לפני הריון או במהלכו. בעיקר נשים שילדו ילד עם הפרעה זאת או שישנו ילד עם אוטיזם במשפחה המורחבת והחשש קיים לאורך כל ההריון. השאלה איך מגלים אוטיזם בהריון נחקרת במשך שנים על ידי קבוצות שונות של חוקרים מכל העולם. ההנחה של החוקרים כיום היא שכחמישית ממקרי האוטיזם נגרמים כתוצאה מתקיפה של נוגדי האם את מוחו של העובר. כעת הצליחו חוקרים מאוניבריסטת קליפורניה וסטנפורד בארצות הברית לייצר בדיקת דם הבודקת באמצעות טכנולוגיה יחודית ביטוי לנוגדי האם נגד העובר. נוגדנים אלו מהווים חיזוי לסיכון של הילוד להיולד עם הפרעה תקשורתית. אין עדיין 100 אחוז הבטחה ללדת ילד עם אוטיזם אלא סיכויים של פי 31 יותר לעומת מצבים שאינם מזוהים בבדיקה כגורמי סיכון.
 
פיתוח הבדיקה שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטת דיוויס בקליפורניה וסנפורד התבסס על  450 דגימות דם מאמהות לילדים המאובחנים כאוטיסטים ו- 342 דגימות דם מאימהות לילדים ללא האבחנה. תוצאות הבדיקה העלו שמונה סוגי חלבונים שחשודים כאחראים ליצירה של תגובה חיסונית של האם כנגד מערכת העצבים של העובר. ההנחה היא שהחלבונים מסויימים המצויים בנוירונים של העובר יוצרים תגובה חיסונית של האם כנגדם ותגובה חיסונית זאת (הנוגדים האימהיים) אחראית לאחוז מסויים של המקרים בהם מתפתחת הפרעה על הספקטרום האוטיסטי אצל העובר.
 
הנחה זאת וממצאים שתומכים בה הובילו ליצירת בדיקת דם חדשה בשם : Enzyme – linked immunosorbent   ובשמה הקצר ELISE assay . הבדיקה נועדה לזהות סוגים מסוימים של חלבונים הקשורים בנטיית האם לפתח תגובה חיסונית (נוגדנים) של האם כנגד מערכת העצבים של העובר. כפי שהודגש מעלה, בשלב זה הבדיקה אינה מנבא אוטיזם אלא רק מאפשרת לאם לבדוק את גובה הסיכון ללדת ילד עם אוטיזם נוכח אפשרות של תגובה חיסונית נגד העובר. הבדיקה לא מתיימרת לגלות את כל הסיבות לאוטיזם אלא רק 20 אחוז הנובעים מתגובה חיסונית של האם לעובר.
 
החוקרים רואים בפיתוח המידע והבדיקה תהליך אדיר שיאפשר לנשים לפני הריון לבצע בדיקת דם ולגלות את נוכחות הנוגדנים הספציפים הקשורים לתקיפה אפשרית של העובר. אם הבדיקה לא תמצא את קיומם של נוגדנים אלו, הרי שהסיכוי ללדת ילד עם אוטיזם יורד ב43 אחוז, כך טוענים החוקרים.
 
 
מקור המאמר:
Biomarkers in mother's plasma predict a type of autism in offspring with 100% accuracyת 25.1.2020
University of California – Davis