טודלרס

קורונה והנקה

האם נגיף הקורונה עובר לחלב האם ?

20.12.2020

קורונה הנקה וחלב אם
האם חלב האם יכול להיות נגוע בקורונה ? חוקרים אספו דגימות חלב אם מ-2 נשים בבית חולים בגרמניה. בדגימה מאישה אחת חולת קורונה נלקחו פעמים בדיקות ביום 12,13 לשהותה בבית החולים ופעמים ביום ה-14 לשהותה. חלב האם נמצא שלילי לקורונה בכל ארבעת הבדיקות. האישה סבלה מתסמינים קלים בימי האשפוז ויש לציין שהסימפטומים חלפו בשלב לקיחת הדגימות.

אישה נוספת שנמצאה חיובית לקורונה נבדקה אף היא. בבדיקות אלו חלב האם נמצא חיובי לקורונה במשך 4 ימי בדיקה רצופים. הדגימות נלקחו משתי השדיים. ליולדת היו סימפטומים קלים של המחלה. דגימות חלב שנלקחו לקראת סוף התקופה הסימפטומטית חזרו נקיות. התינוק נבדק ונמצא חיובי לקורונה. לחוקרים לא הייתה אפשרות לדעת האם התינוק נדבק מהאם או בדרך אחרת.

יש לציין ששתי האימהות הקפידו על עטיית מסכות, כללי היגנה וחיטוי פטמות וחלקי משאבת חלב במגע.

קורונה והנקה – סיכום
היות ומדובר בשני מקרים בודדים, לא ניתן לקבוע באופן ברור האם נגיף הקורונה עובר לחלב האם. ואולם, מהמקרים הבודדים נראה שהמצב אפשרי, לא הכרחי ויתכן ותלוי בשלב המחלה שבו מצויה האם. יש צורך במחקרים עם מדגמים גדולים יותר כדי להגיע למסקנות מבוססות. עד אז חשוב להתייעץ עם רופא המשפחה או הנשים להנקה במצבים של נשאות הנגיף או סכנת הדבקה ולשמור על היגנה מלאה בטיפול בתינוק.

קראי עוד בנושא:
הריון, לידה וקורונה

מקור

Grob R Conzelmann.C Muller J.A. et al. Detection of SARS-COV2 in human breast milk. Lancet, 2020