טודלרס

טיפול למניעת הדבקת העובר בנגיף cmv אצל נשים בהריון

נדבקת בנגיף CMV סביב תחילת ההריון ? חוששת מהדבקת העובר

29.10.2020

 cmv ובשמו המלא ציטומגלווירוס הינו נגיף מקבוצת ההרפס. מדובר בנגיף המועבר במגע עם הפרשות של אדם נגוע בנגיף. ניתן לאבחן את הנגיף בבדיקת דם. הנגיף מהווה סכנה בעיקר לאוכלוסיות בעלות מערכת חיסונית נמוכה ולעוברים. cmv הוא נגיף שכיח כך שבחלט יכול לקרות מצב שאישה תדבק בנגיף במהלך הריונה. לא בכל מצב שאישה נדבקת בנגיף, הנגיף עובר לעובר אך הסיכון בהחלט קיים. אם הנגיף עבר מהאם לעובר במהלך ההריון הפגיעה יכולה להיות קלה עד חמורה.  פגיעה חמורה יכולה להתבטא בעיכוב גדילה תוך רחמית, פגיעה בטחול ובכבד, חרשות, עיוורון בעיה עצבית התפתחותית אחרת ועוד..

ועכשיו לבשורות הטובות
מרכז שניידר לרפואת ילדים פרסם את תוצאותיו של מחקר חדש ומעודד. המחקר נערך על ידי רופאי מרכז שניידר לרפואת ילדים והיחידה לרפואת אם ועובר שאותו מנהל פרופסור ערן הדר ממרכז רפואי רבין של קבוצת כללית. המחקר נוהל על ידי פרופסור יעקוב אמיר ופרופסור יוסף פרדו ובשיתוף עם פרופסור ארנון וזוישר, פרופסור אפי בילבסקי, פרופסור עירית קראוזה וד"ר אורית פלד.

המחקר כלל בדיקה של 100 נשים שנדבקו בנגיף ה-cmv בתחילת ההריון והופנו למרפאת זיהומים בהריון בניהולם של פרופסור יעקב אמיר ופרופסור יוסף פרדו. חלק מהנשים טופלו בתרופת ואלאציקלוביר (תרופה נגד הרפס) וחלק אחר בפלצבו. הטיפול ניתן עד לבדיקת מי השפיר, במהלכה ניתן לבדוק האם העובר נדבק בנגיף הCMV

החוקרים מצאו כי מתן תרופה מוקדם ככך שניתן מרגע הדבקת האם הצליחה להפחית את שיעור ההדבקה מהאם לעובר ב71 אחוז.  מדובר בתוצאות מצויינות המספקות לראשונה אפשרות לטיפול אמיתי לנשים שנדבקות בנגיף CMV  בתחילת ההריון. כמו כן אם מחקר זה ומחקרים נוספים בנושא יזכו לתוצאות חיוביות נוספות ניתן יהיה להוסיף בדיקות סקר cmv לפני ובתחילת ההריון לשם טיפול מידיי מונע. עד למחקר זה לא נמצא טיפול למניעת הדבקה עוברית לאחר שהאם נדבקה בנגיף.

איך הכל התחיל ? לפי כתבת בית חולים שניידר, ד"ר קרן שחר-ניסן, רופאה בכירה במרכז שניידר יזמה את המחקר לאחר שחברתה נדבקה בנגיף בתחיל ההריון והייתה צריכה לחכות עד לבדיקת מי השפיר כדי לדעת האם העובר נדבק בו שאין ביכולת המדע לסייע לה עד לשלב זה.

חומר למחשבה
אכן מדובר בבשורות נפלאות אך עם כל הכבוד לחוקרים ולרופאים במחקר זה, לא ברור איך בעולם המדע עד שנת 2020 אף רופא נשים או קבוצת מחקר לא חשבה לחקור מתן תרופה ידועה נגד הרפס לוירוס ה- CMV ממשפחת ההרפס לנשים שנדבקו בנגיף בתחילת ההריון. מדובר בקישור מאוד פשוט ולא בהמצאת תרופה חדשה. העובדה הזאת מצערת למדי שכן לבטח עוברים נפגעו מהנגיף ויתכן וטיפול מונע, שכבר זמין שנים, היה יכול לסייע.

מקור הכתבה
"לראשונה בעולם: נמצא טיפול למניעת הדבקת העובר בנגיף CMV בזמן ההריון" 28.10.2020 מרכז שניידר לרפואת ילדים, כללית.