טודלרס

הנקה קורונה ונוגדים בחלב אם

נוגדנים לקורונה זוהו בחלב האם

1.12.2020

הנקה קורונה ונוגדנים בחלב אם
מאז ומתמיד ידעו שחלב אם הוא בעל סגולות רפואיות. כעת מתחילים להצטבר ממצאים שחלב אם של אימהות בהריון שחלו והבריאו מקורונה מכיל נוגדנים לנגיף.

מחקר חדש שפורסם בז'ורנל Iscience בנובמבר 2020 בדק 15 אימהות. 8 אימהות שחלו בקורונה והבריאו ו-7 אימהות שהיו חשודות לנגיף אך לא אומתו היות ונבדקו 3-4 ימים לאחר תסמיני המחלה. החוקרים השוו את דגימות חלב האם של 15 הנשים לדגימות חלב של אימהות לפני המגפה ובדקו את נוכחות הנוגדנים בחלב אם. באופן ספציפי יותר בדקו החוקרים האם הנוגדנים יכולים להקשר לדוקרן, אותו חלבון המאפשר לנגיף לחדור לתאי הגוף.

כיום ידועים שני סוגי נוגדנים לזיהום נגיפי או חיידקי. נוגדנים מסוג אימונוגלובולין A  ובראשי תיבות (IgA) המצויים בדרכי הנשימה ואימונוגלובולין B  ראשי תיבות (IgM)המצויים בדם. 80% מתוך 15 דגימות חלב האם של הנשים שחלו בקורונה בהריון או היו חשודות במחלה הכילו נוגדני IgA. בנוסף, 67% מהדגימות הכילו נוגדני IgM.התוצאות הוכיחו  שחלב אם מכיל את שני סוגי הנוגדנים נגד הקורונה. 

המחקר אומנם מאוד ראשוני, מכיל מדגם קטן וחלק מהאימהות שנכללו בו כלל לא אומתו בודאות לקורונה. בנוסף, לא ברור האם קבלת נוגדנים דרך הפה (בהנקה) אכן מספקים בסופו של דבר הגנה מהנגיף. החוקרים הסיקו כי יש חשיבות גדולה להמשיך לבצע מחקרים שיבדקו את יעילות הטיפול בנגיף הקורונה באמצעות נוגדנים המצויים בחלב אם של נשים שהבריאו מהמחלה לעומת שימוש בנוגדנים המצויים בדמן של מחלימים.

קראי עוד בנושא:
הריון, לידה וקורונה

מקור:
Fox, A, Marino, J., Amanat, F. et al. (2020) Robust and Specific Secretory IgA Against SARS-CoV-2 Detected in Human Milk, iScience