טודלרס

ויסות רגשי בגיל הרך

ויסות רגשי מהו

22.7.2014

ויסות רגשי היא היכולת לארגן ולשלוט ברגשות כך שהם יהיה מותאמים ואדפטיבים לסביבה. ילד עם יכולות ויסות רגשי טובים מצליח לשלוט ולנהל את הרגשות החיובים והשליליים שלו היטב. כתינוק יצליח להרגיע את עצמו בעזרת מוצץ או ירגע מהר כשירימו אותו. לעומת זאת תינוק עם ויסות רגשי נמוך עלול לגלות קושי להרגע גם עם מוצץ וגם כאשר מחזיקים אותו. אצל תינוקות רבים לא תמיד יודעים האם הבכי הוא ממקור גופני (גזים, שיניים, חום, נזלת) או ממקור רגשי של מזג לא רגוע וקשיים בויסות הרגשי.
בגיל שנתיים נראה ילדים שאינם מקבלים את מבוקשם אך בעזרת הסבר ועידוד מפסיקים לבכות ולעבור הלאה. לעומתם יש כאלו שלא יצליחו לווסת את רגשות הכעס והעצב ויבכו זמן ממושך מאוד. מצב זה קשור לעיתים ברצונות הילד, תכונות שונות כמו עקשנות אך גם לעיתים ביכולת הויסות הרגשי. הילדים הפגיעים יותר , אלו שנעלבים ובוכים מהר, ונרגעים לאט , הם הילדים שניתן לכנותם כבעלי יכולות ויסות רגשי נמוך יותר. ילדים עם ויסות רגשי נמוך צריכים לעיתים יותר שליטה בסביבה (סדר יום מאוד עקבי וברור) ומיעוט שינויים והפתעות במהלך היום. הם גם זקוקים ליותר הגנות וזמני הסתגלות חברתית למסגרות. מנגד, לא תמיד יש עקביות וסטטיות.

ישנם ילדים שבגיל הרך מגלים יכולות ויסות רגשי נמוך ובשלב בוגר כלשהו פורצים דרך, מתבגרים רגשית ומצליחים משמעותית לווסת את עוצמת התגובות הרגשיות שלהם ולהתנהל בצורה שקולה הרבה יותר. יכולת הויסות הרגשי הינה יכולת שניתן בצורה מסויימת לקדם דרך שיחה והסבר על עולם הרגשות, טיפולים רגשיים (תרפיות) ודרכי ניהול רגשות ופתרון בעיות חברתי. ככל שהילד ולאחר מכן האדם הבוגר מגלה יותר מוטיבציה לשינוי, כך עשויה להשתנות יכולת הניהול הרגשי