טודלרס

לא מתנצלים על חינוך ושיגרה

מרגישה שאת מתנצלת בפני הילדים יותר מדי ? על מה את מתנצלת והאם מתאים ?

10.2.2013

האם את מוצאת את עצמך מתנצלת מול ילדיך הקטנים ? באלו מצבים זה קורה והאם זה נכון לעשות זאת ?

בדרך כלל החיים אינם כמו שהילד שלכם רוצה. אמא שוטפת כלים כשהוא רוצה לשחק איתה, אבא מקבל שיחה חשובה כשמקריא לילד סיפור, לפעמים נגמר הממתק שהילד הכי אוהב אחרי ארוחת ערב ואין דרך לקנות אותו באותו יום. להתמודד עם אכזבה ולחכות בסבלנות עד שאבא ואמא יתפנו עבורם זאת משימה לא פשוטה לילדים בגיל הרך. הורים רבים נוטים לבשר לילדיהם הקטנים בשורות רעות עם התנצלות. אני מצטערת אבל את לא יכולה לקבל עכשיו עוד פרוסה של עוגה. אם תאכלי עוד לא יהיה לך תאבון לאכול את ארוחת הערב עוד שעה. אני מצטער אני לא יכול לשחק איתך אני חייב ללכת לעבודה, למה להתנצל ?

הרעיון של הורים רבים בהתנצלות היא ניסיון להמתיק בשורות רעות. ההורים שעושים זאת אולי חושבים שזאת דרך לכבד את הילד ולהבין את רגשותיו. הבעיה בכל הגישה המתנצלת היא שלפעמים עוברים מסרים לא נכונים לילד. למה את בדיוק מתנצלת שאת מגבילה את ילדך באכילת מתוקים ? למה אתה מתנצל לבקש מילדך להמתין בסבלנות כשאתה מקבל שיחת טלפן חשובה ? הרי אלו החיים ואלו הכללים בחיים. עדיף שילמד אותם כמה שיותר מהר. האם אנחנו אשמים שאנחנו אוכפים את כללים אלו ?

התנצלות מעבירה לילדים מסר שהם זכאים ליחס מיוחד אבל זה לא נכון. הם זכאים ליחס זהה לך ולאחרים. התנצלויות מעטות אינן מהוות בעיה, אך אם אתם מוצאים את עצמכם מתנצלים הרבה מאוד פעמים בפני הילדים, כנראה אתם חלק מהבעיה. נסו למצוא דרכים חלופיות להגיד דברים בלי להתנצל. לדוגמא, זוהי פרוסת העוגה האחרונה שאת מקבלת או תשים לב שאם אבא יקבל שיחת טלפון חשובה באמצע הספר או המשחק אתה תצטרך לחכות בסבלנות עד שיסיים. אם תבכה אז אבא לא ירצה לשחק איתך אחרי שיחת הטלפון.