טודלרס

סוגיית ההנקה והמוצץ

התינוק יונק חלב ?האם ומתי אפשר יהיה לתת מוצץ

22.4.2013

מוצץ והנקה
כאשר אם בוחרת להניק את תינוקה, מומלץ ביותר להציע מוצץ רק לאחר שתהליך ההנקה מבוסס. לעיתים קרובות לוקח לתינוק זמן ללמוד לינוק, להתחבר לשד ולינוק ביעילות . מציצת מוצץ לפני שהתינוק יודע לינוק עלולה לפגוע בתהליך היניקה ולמידתה. אחרי שההנקה מבוססת מספר חודשים ניתן להציע מוצץ.
איגוד הרופאים האמרקאי קבע כי מומלץ להמתין שלושה עד ארבע שבועות (כחודש) מאז התחלת ההנקה ועד מתן מוצץ לתינוק. במהלך תקופה זאת גופה של האם מתחיל לייצר כמויות חלב מספקות והתינוק לומד לינוק. אם התינוק מתקשה לינוק היטב, דחו את מועד ההתחלה עם המוצץ עד לשלב שבו ההנקה סדירה.

הנקה במקום מוצץ
נשים המניקות יום יום ופנויות להנקה (לא עובדות) יכולות להמנע ממתן מוצץ ולהעדיף שהתינוק ינק או ישאר בתנוחת הנקה למשך זמן רב יותר ללא מוצץ. החיבור לשד מסייע לתחושת ביטחון ורוגע וחיוני לא רק להזנת התינוק

מוצץ במקום הנקה
אם מניקים את התינוק לפני השינה והתינוק שבע, אפשר לנסות לתת לו מוצץ כשמתעורר בלילה במקום להניק אותו. אם הוא לא רעב אלא סתם זקוק לתחושת המציצה כמקור להרגעה לעיתים זה יעבוד (עם כל תינוק זה אחרת). יש גם תינוקות שמתעוררים ברגע שמנתקים אותם מהשד, אם התינוק בוכה לאחר שכבר אכל אפשר לתת לו מוצץ. מוצץ  יכול לעזור לתינוק שבע בלילה שצריך עוד גירוי של מציצה. מה שיעבוד עם ילד אחד לא יעבוד עם השני אבל שווה לנסות וללמוד מה מתאים לכל ילד.