אגרופים קפוצים אצל תינוקות

אגרופים קפוצים אצל תינוקות
 
תינוקות נולדים עם טונוס פלקסורי (לאחר ששהו במנח זה ברחם). זאת הסיבה ששוכבים עם גפיים מכופפות ואגרופים קפוצים. אגרופים קפוצים אצל תינוקות מהווה אחד מהרפלקסים המולדים. ככל שמתפתחים וגדלים מתגבר הטונוס האקסטטנסורי (המאפשר להם להתמתח, לישר ידיים, רגליים ולפתוח אצבעות). טונוס זה חיוני כדי לשמור על תנוחת הגוף נגד כוח המשיכה. סביב גיל שלושה חודשים ומעלה מתחיל לפחות רפלקס זה ותנועות הישור והפתיחה של הזרועות וכפות הידיים מתחילים להתפתח.
 
התפתחות ילוד – חודש עד שלושה חודשים
בגיל חודש ידיו של התינוק קפוצות לאגרופים , אין יכולת תפיסה רצנית ותנועות הידיים הם אקראיות. בשלב זה מתפתחת בעיקר שליטה ותנועות הראש.
בגיל חודשים נצפות תנועות גסות שמתחילות מהכתף נוכח גירוי, התינוק מתחיל להסתכל על הידיים, אחיזה רפלקסיבית (אין אחיזה ושירור רצוני של חפצים ביד). לעומת זאת, שליטה של הראש מתחזק. הראש יותר למעלה, ישנה נשיאת משקל על אמות הידיים והחזה, הגב פחות עגול  ומיקוד הראיה משתפר
בגיל שלושה חודשים התינוק לומד להביא ידיים לאמצע, להושיט יד לעבר חפץ ויוצר מגע עמו (לא בהכרח תופס). ידיים נמצאות יותר בקו האמצע , כפות הידיים עדיין כפופות. שליטת הראש מתבססת היטב. הראש יציב יותר ובקו האמצע, סיבוב הראש יוצר העברת משקל.
בגיל ארבע חודשים ישנה שליטת ראש טובה (הגוף נמשך לישיבה כיחידה אחת), משתפרת יכולת העברת משקל מצד לצד. הידיים יותר בקו האמצע , קיימת אחיזה גסה של חפצים בצד האולנרי (הצד של הזרת ויכולת מגע ותפיסה פרמיטיבית של חפצים נגד היד השניה או נגד הגוף.

התינוק לא פותח כפות ידיים בגיל ארגבע חודשים ומעלה ? מצוי כל עת עם אגרופים קפוצים ? איך מעודדים פתיחת כפות ידיים (טונוס אקסטנסורי)  ?

אבחון אם - בדקי שישנם מצבים ביום בהם כפות הידיים אינם מצויים במצב של אגרופים קפוצים (גם אם זה לזמן קצר בלבד). עקבי אלו מנחים ומגע מעודד את התינוק לפתוח את כפות ידיו.
ספקי מגע עמוק בכל חלק הגוף המאפשר הרפייה של הגוף
פתחי ידי התינוק באופן פסיבי בזמן שירה ומשחק
עודדי מנחים הדורשים מגע או נשיאת משקל על כפות הידיים
 
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: