טודלרס

שבוע 13 להריון

שבוע 13 להריון - על התפתחות העובר, בדיקות והמלצות

26.7.2013

שבוע שלוש עשרה להריון , איזה חודש זה ?
מה זה שבוע 13 להריון ? לפי הספירה המקובלת מדובר בשבוע השלוש עשרה להריון מתחילת הוסת האחרונה שלך (הוסת). השבוע לאחר האיחור בוסת. שבוע השלוש עשרה להריון הוא אמצע החודש השלישי להריון.

התפתחות העובר
איברים רבים של התינוק כבר נוצרו במלואם בשבוע השתים העשרה (המוח, הכליות, המעיים, הכבד, הלבלב, הריאות, העיניים וגפיים). הכבד, הלבלב והכליות לא רק נוצרו במלואם אלא פעילים. ניצני השיניים נוצרו, אצבעות הידיים והרגלים איבדו את הקרומים המחברים ביניהם כך שניתן לראות את כל האצבעות בנפרד. בשלב זה מתפתחת מיטת הציפורן באצבעות. השליה וחבל התבור משלימים את התפתחותם, עור העובר מצמיח זקיקי שערות ואיברי הרבייה הפנימים נוצרים (אך עדיין לא ניתן להבחין במינו של העובר). בשלב זה התינוק זז ובועט אך לא ניתן להרגיש עדיין אין תנועות אלו.

אורכו של העובר שבוע 13 להריון: 8.5 ס"מ, אורכן מראש עד עכוז 6.4 ס"מ , משקלו הממוצע (אחוזון 50) 28 גרם.

איך את מרגישה בשבוע 13 ?
מרבית הנשים מרגישות את הגדילה של החזה, כאבי בטן תחתונה קלים והתרחבות איזור המותנים, הגורם לבגדים הרגילים להיות צרים והדוקים יותר. מערכת העיכול עובדת לאט יותר ולכן חוויות של עצירות וגזים שכיחים. את עדיין לא נראת בהריון אך מרגישה את סימניו. יתכן ואת חוווה הקאות, בחילות, עייפות. יש כאלו החוות סחרחורות, גודש באף ודימומים קלים ממנו. כל עוד את מתפקדת בעבודה ובבית הכל בסדר. יתכן אף שבשבועות האחרונים פחתה תחושת הבחילות . הברות מזל יקבלו אקסטרה נקודות בצורת פצעוני אקנה על פניהם. נסו לקחת את כל התופעות בקלילות ולראות את התמונה החיובית – כל השינויים ההורמונלים הללו קשורות להריון הקסום שלך.

יומן בדיקות הריון
אם את הולכת לבדיקה אצל הרופאה תוכלי לשמוע את קולות הלב של העובר
תקבלי הפנייה לבדיקות חלבון עוברי (לשבועות 16-18)
אם טרם קבעת, קבעי מיידי תור לבדיקת שקיפות עורפית (בדיקה בשבועות 11-13)  אצל רופא אולטרסאונד מומחה (מצריך הפניית רופא)  עשי זאת.
אם טרם קבעת, קבעי תור לסקירת מערכות מוקדמת (שבועות 14-16 להריון) אצל רופא אולטרסאונד מומחה (מצריך הפניית רופא) .
על פי גיל ההריון יוכלו נותני השירות לקבוע לך תור לשבוע המתאים.
התורים מתמלאים במהירות ולכן כדאי לקבוע תור מוקדם.
בדיקות לרופאים מומחים (מעקב אצל רופא אינדוקרינולוג במידה ואת סובלת מבעיות תפקוד של בלוטת התריס לדוגמא), רופאי משפחה (ניתור בעיות סכרת ולחץ דם) וכד'

מה כדאי לעשות ?
אם טרם הלכת לרופא, פני לרופא הנשים שלך כדי שיערוך בדיקות לחץ דם, אולטרסאונד (לקביעת תקינות ההשתרשות, קביעת גיל ההריון) ומתן רשימות בדיקות לשבועות הבאים.
אם את לא מרוצה מרפא הנשים שלך חפשי רופא נשים טוב ללווי ההריון (עדיף דרך המלצות). זה הזמן להפתר מרופא חסר סבלנות או בלתי מקצועי ולחפש רופא מקצועי וקשוב. רופא שתרגישי בנוח להתייעץ עמו בכל נושא ולעבור אצלו את הבדיקות. מומלץ לבחור רופא שיש אצלו אולטרסאונד ומידת זמינותו  ומיקומו הגאוגרפי מתאימים לך (את עומדת לבקר אצלו מדי חודש בחודשו).
להמשיך ליטול חומצה פולית על בסיס יומי
לדאוג לתזונה בריאה – ללא עישון אלכוהול ומיעוט קפאין (אם אפשר להימנע ולעבור לתה ירוק).
אם אי אפשר לא לעבור מכסה.. ראה מחשבון קפאין
לשמור היטב על היגנה (באמצעות נטילת ידיים ו..) כדי להימנע מזיהומים.

קראי עוד :
עובדת קשה בהריון ולא מספיקה לאכול בריא ומאוזן ? קראי את הכתבות הבאות:
האם כדאי מולטי ויטמין בהריון
מולטי ויטמין בהריון סולגאר מול אלטמן