טודלרס

עייפות וחולשה בהריון

מרגישה עייפות וחולשה בהריון ? מה הסיבות האפשריות ומה אפשר לעשות

11.6.2013
ישנן נשים שבתחילת ההריון יחוו תחושת עייפות וחולשה , שתהווה סוג של סימן ראשון להריון. ישנם נשים שדווקא יחוו את עייפות זאת בשבועות יותר מתקדמים (שבוע 12-14) וישנם נשים שיחוו את מירב העייפות והחולשה בסוף ההריון עם העליה בכובד המשקל. גם עונות השנה יכולות להיות מעייפות.  לסחוב הריון חודש שמיני בחודשי הקיץ אינו בהכרח קל בעיקר אם את מתרוצצת עם עוד ילדים בבית ובחוץ. לעיתים גם נשים שהיו ציפורי לילה מוצאות עצמם סוגרות עיניים בשעה תשע בלילה.

ממה נובעת עייפות וחולשה בהריון
התופעות הללו יכולות להגרם מהתפתחות העובר (זכרי אדם גדל בתוכך), אנמיה, ירידה בלחץ דם, סוף הריון מעייף , הריון שני ושלישי שבו אין אפשרויות רבות לנוח או סתם דאגות על ההריון, הלידה, השינויים שיבואו בעקבותם. מומחי הרפואה הסינית סבורים כי חולשה מבטאת חולשה או חוסר איזון באיברי הכבד, הטחול, הלבלב או הכליות שיש לעזר בתזונה נכונה, יוגה ואורך חיים בריא ומאוזן.

מה עושים עם העייפות והחולשה בהריון
לא נלחמים בתחושות אלו ונותנים לגוף לנוח מתוך ההנחה שהוא צריך להתפנות לדברים יותר חשובים (כמו בניית איברים, גדילת העובר…). כדאי לישון כעשר שעות ביום ולתת לאנשי משפחה אחרים לבצע מטלות בית פיזיות.

חשוב לבצע בדיקות עקביות לרמות הומוגלובין וברזל על מנת לדעת אם יש צורך בהוספת תוסף ברזל. רופא הנשים ישלח אותך לבדיקות אלו באופן שוטף.

מומלץ לאכול מזונות המכילים ברזל (בשר בקר, כבדים, טחינה, אגוזים וכד') וחלבונים (בשר, ביצים), כמו גם פחממות מורכבות שיספקו לך אנרגיה למשך היום.

להפחית או להימנע מצריכה של סוכרים, קמח וקפה, שמרים ואלכוהול. אלו אינם מציידים את הגוף בסוג האנרגיה ואבני הבניה הנדרשים לתפקודו ולהתפתחות העובר. למרות שהם עושים לנו טוב הם מעמיסים על הגוף חומרים מזיקים שעליו להקצות אנרגיה להתמודד עמם.

להמנע מכניסה לויכוחים או מריבות בעבודה ובמשפחה. כדאי לא לתעל אנרגיות למקומות שליליים היות וגם זה גורר לעיתים עייפות מנטלית.