טודלרס

יותר כן ופחות לא

מוצאת את עצמך אומרת לילד את המילה "לא" הרבה פעמים ?

במירוץ החיים, אנחנו בדרך כלל לא מתפנים להקשיב מה אנחנו בדיוק אומרים לילד ואיך.
יש כלל אצבע מאוד פשוט בכל סוג של מערכת יחסים אנושית. הכלל אומר שצריך להדגיש כמה שיותר את הדברים החיובים. הכלל זה הוא כלל אצבע במערכת היחסים היא עם הבוס, הקולגה, האישה, החברים וכמובן עם הילדים. יש משהו בגלל של דיבור חיובי שמייצר אווירה טובה, אנרגיה טובה ויחסים טובים. לעומת זאת יש משהו באמירת מילים קשות ושליליות שמייצר אנרגיה שלילית ותוקעת.

מתוך מחקרים שונים אפשר בהחלט להניח שאם תבנו עם ילדיכם מערכת יחסים המבוססת בעיקר על חוויות ואמירות חיוביות זאת תהיה מערכת יחסים מוצלחת לאורך שנים. מאידך, אם מערכת היחסים תבסס בעיקר על הערות, ביקורת שלילית ואמירת "לא", היחסים ביניכם לא יובילו להצלחה רבה עם השנים. זה ברור שיחס טוב לילדים גורר סיכוי גדול יותר להסתדר עם הילדים. לפיכך, מאוד חשוב שהילד ירגיש שאתם בצד שלו, רוצים בטובתו ורואים בעין חיובית הבנה של קשיים, פחדים, פשרות, וגמישות לצרכים שונים.

כאשר מדובר בילדים קטנים קל מאוד להכנס למצבים של אין סוף אמירות "לא". לא, את לא יכולה ללבוש את השמלה עכשיו, לא, תניחי את הפלאפון שלי חזרה על השולחן, לא אני לא יכולה לשחק איתך עכשיו כי אני מכינה אוכל, לא, אני לא רוצה שתיקח בעצמך דברים מהמטבח…

עצרו רגע לחשוב כיצד אתם עונים לילד שלכם שרוצה לקבל ממתק מיד כשנכנס הביתה. האם אתם אומרים לו ״לא״ או ״לא עכשיו״ או שאתם אומרים לו ״תוכל לקבל ממתק אחרי ארוחת ערב. לעיתים קרובות הכל עניין של זמנים. עכשיו את לא יכולה ללבוש את השמלה החדשה אבל במסיבת יום השישי כן. נסו לחשוב מתי אתם יכולים להגיד לילד איך יקבל את מה שרוצה וכשאתם מסרבים לדרישה כלשהי, נסו להתשמש פחות במילה ״לא״ ויותר בהסברים ובסיבות לכך ( זה מסוכן לטפס על… כדאי ללכת מסביב). בדרך שכזאת תהנו יותר להקשיב לעצמם מדברים ותמצאו את עצמכם הורים מחנכים הרבה יותר טובים.