טודלרס

הורים אינם צריכים להיות מושלמים

האם השאיפה להיות הורה מושלם היא ריאלית ?

14.3.2013

האם את מנסה להיות ההורה המושלם. האם את פרפקציוניסטית ? תמיד להיות בשביל הילד. תמיד להתנדב לועד הכיתה ? אם כן יש סיכוי שתמצאי את עצמך תשושה או מאוכזבת מעצמך

הורים אינם צריכים להיות מושלמים
כמעט לכל הורה ובעיקר בילד הראשון וכשאתם מרגישים רגשות מצפון יושבת הנחה שגויה שצריך להיות הורה מושלם. הנחה הזאת לאט לאט מתעדנת ומשתנה כשבאים הילדים הנוספים וכשמבינים שהרעיון אינו בר השגה. חומר למחשבה להורים פרפקציוניסטים. בגדול אפשר לומר שכל הורה צריך לקחת בחשבון שני הנחות יסוד חשובות.

ההנחה הראשונה  היא שלא משנה מה יעשה עם הילד הוא תמיד יצליח לאכזב אותו מתישהו. אתם תאכזבו אותו כשתגיעו מעט מאוחר לגן ביום כלשהו שתתקעו בפקק בדרך חזרה מעבודה. אתם תאכזבו אותו שתקנו לו או תפתיעו אותו במתנה שמשום מה הצבע או גיבור העל אינו מתאים לו. אתם תאכזבו אותו כשתציבו גבולות עניינים לגבי מה מותר ואסור בבית. בקיצור, לא משנה כמה תתאמצו לא תהיו עבורו מושלמים.

ההנחה השניה היא שאם אתם טועים או עושים דברים שאינם מתאימים למצב מתנצלים ומסבירים, הילד לומד כיצד אתם מתמודדים עם המצב  וזה מודל דוגמא חשוב לחיים. האם אתם מתנצלים מול הילד כשאיחרתם להגיע לאסוף אותו מהגן בזמן שחיכה ולמה זה קרה, האם אתם מסבירים לו בסבלנות מה אפשר לעשות (במקום לצרוח ולבכות) אם אינו מרוצה ממתנה שקיבל או מה עושים כדי להתנהל בבית על פי חוקים ובכל זאת לקבל מה שרוצים. פעולת התיקון הזאת מעבירה לילד מסר של פתרון בעיות, שהכל בסדר, שהעתיד סך הכל טוב ומצבים שונים ניתנים לתיקון, התמודדות ופתרונות. המסרים הללו חשובים יותר לבניית ילד מסתגל, בעל תפיסות מציאות הגיונית וסף תסכול מתאים.