טודלרס

הילד לא עושה פיפי בגן

מה הסיבות להמנעות בגן ?

7.4.14

הילד לא עושה פיפי בגן ? מה יכולות להיות הסיבות וההשלכות ומה מומלץ לעשות. כל הורה מגלה את הבעיה בדרך אחרת. יש הורים שרואים שהילד לא עושה  פיפי בבית רק אם הולכים איתו ואז מבינים ובודקים האם זה קורה בגן. יש הורים שמקבלים את הדיווח מצוות הגן.

ישנם סיבות שונות למה ילד לא עושה פיפי בגן וכמובן יכולות להיות כמה סיבות. בשביל לעזור לטפל במצב קודם צריך להבין מה הסיבה או הסיבות.

סיבות רגשיות ופחדים
ישנה קבוצת ילדים לא מבוטלת שאינה הולכת לעשות פיפי בגן או/ו בבית או/ו בבתים של אחרים כי מפחדת. הילד/ה יכולים לפחד מכל מני דברים. הפחדים הנפוצים הם שהדלת תסגר ולא ידעו איך לצאת, ילדים יבואו ויציקו באזור מבודד שהגננת/ מטפלת לא רואים. הם יכולים לפחד ללכת לשרותים רק כשכל הגן בחצר בחוץ והם צריכים להכנס לגן ריק ולהיות לבד בגן. במצבים כאלו ילדים יפחדו לעשות פיפי לבד גם בבית ויצטרכו ליווי. פעמים רבות לא יבקשו שיבואו איתם ואז פשוט יתאפקו או יפספסו.
צריך לנסות להבין עם הגננת מתי הילד לא ילך לשרותים. האם זה קורה כשכל הגן משחק בחוץ ואז יש חשש להכנס לגן ריק ? במקרה הזה אפשר לדבר עם הגננת ולבקש ליווי של מטפלת שעם הזמן תתרחק ותסייע לילד מרחוק .

משחק ופעילות
פעמים רבות ילדים מאוד עסוקים בגן במשחק או בפעילות חברתית ומאוד לא מתאים להם לעזוב אותה בשביל משהו "לא מעניין " כמו ללכת לעשות פיפי. אז הם מתאפקים או שוכחים או מפספסים. במקרים כאלו חשוב מאוד לוודא שיש שגרות הליכה לשירותים קבועות לפני מעבר לפעילות הבאה. לדוגמא, הרגל להכנס לשירותים לפני שיוצאים לשחק בחצר או מיד אחרי האוכל.

קשב וריכוז ואימפולסיביות
קבוצה לא מבוטלת של ילדים שאינם עושים פיפי בגן הן ילדים עם קשיי קשב ו/או קשיי ויסות מהירות. ילדיםאלו שוקעים במשחק ושוכחים או שלא מתאים להם לעצור פעילות בשביל ללכת לשירותים. זה מבחינתם פעולה שאין להם סבלנות אליה. הם פעמים בות מעדיפים להתעלם מהאיתות של הגוף ואז מגיעים גם הפספוסים. במקרים אלו חשוב שתהיה שגרת גן ושגרת בית קבוע של הליכה לשירותים במעברים בין פעילויות. הכוונה היא שהילד יתפנה לפני ארוחת הבוקר או אחריה, לפני/אחרי יציאה למשחק בחצר ולפני/אחרי ארוחת צהריים בצהרון. קל יותר למרבית הילדים להתפנות בין פעילויות ולא באמצע משחק.

המלצה אחרונה
מאוד חשוב לשתף גם את הגננת וגם את המטפלות בגן ובצהרון (לעיתים צוות אחר) במצב ובצורך לייצר שגרות סדורות של הליכה לשירותים. לא תמיד הצוות יהיה גורם מסייע מספיק אך לעיתים הוא יהיה גורם מקדם מצויין. לא משנה מה מצב ואופי צוות המטפלות, זכרו שבלעדיו קשה מאוד יהיה להתניע את התהליך ולבדוק התקדמות. כהורים חשוב לשאול את הצוות יום יום האם תזכר את הילד להליכה לשירותים והאם הילד הלך. מומלץ להודות לצוות על שיתוף הפעולה ולחזק אותו על העזרה בנושא.

קראו עוד בנושא:
גמילה והרטבה בגיל הרך