טודלרס

תסכול אחרי לידה

חווה תסכול רב אחרי לידה ? על הקושי וההתמודדות

11.3.2013

"אין לי זמן לכלום"

" אני לא מצליחה להתפנות לספורט"

"הבוס שלי כועס עלי כי אני לא יכולה לתת שעות נוספות בעבודה"

"הפסקתי לצאת לבלות עם חברים וזה ממש חסר לי"

"מאז הלידה אני לא מפסיקה לריב עם בעלי"

נשים רבות אחרי לידה חוות תחושה של תסכול וחוסר אונים מסיבות מגוונות. בדרך כלל תחושת התסכול נובעת מהצורך לוותר על כמות כה גדולה של צרכים אישיים. ישנן נשים שהתסכול הגדול ביותר נובע מויתור על תחומי פנאי בהם עסקו לפני הלידה, ישנן נשים שהוויתור על יציאות עם חברים בשעות הערב מתסכלות אותן וישנן נשים שעצם המחשבה כי אינן יכולות להתקדם בעבודה כפי שרוצות הוא שמעורר את תחושת התסכול הגבוהה.באופן כללי מרבית הנשים חשות תסכול כללי מאובדן תחושת החופש הבסיסי לאחר הלידה. הכוונה היא לחופש להתרחץ, לאכול ולישון כשהן רוצות לעשות זאת. מנגד לתחושת התסכול הגבוהה מתעוררים רגשות חיובים רבים של אושר עצום מרגעי קסם עם התינוק ומשמעות חיים. בשנה הראשונה לאחר הלידה , בעיקר לאחר לידה ראשנה, נעות נשים רבות בין תחושת אושר עצומה לתחושת תסכול יומיומית.

תסכול לאחר לידה
אז זהו, הבנת שאת לא לבד, שעוד אלפי נשים כמוך מרגישות אותו דבר. יש שהתנחמו בעובדה זאת ויש שיתנחמו בעובדה שככל שהזמן עובר והתינוק גדל, מגיעה ההשלמה עם המצב החדש בחיים והלמידה כיצד להסתדר עם אובדן החופש. ישנן נשים שמוצאות יותר עניין ומשמעות בגידול וחינוך הילדים. הפוקוס החדש מפחית אצל חלק מהנשים את תחושת התסכול ומעביר אותם למוקד משמעות חדש. לעומתן, ישנה קבוצת נשים, בדרך כלל מבוגרת יותר, שמתקשה יותר להשלים עם אובדן החירות שהגיעה עם הלידה ומחפש פתרונות מעשיים.

תסכול לאחר לידה – פתרונות

הציבי מטרות ריאליות ושתפי את המשפחה
כדי להפחית את תחושת התסכול כדאי תחילה להציב מטרות ריאליות במצב הנתון. כך לדוגמא, אם אינך מעוניינת לוותר על חוג הפילאטיס או הריקודים בחייך אין זה אומר שאת חייבת לוותר אך לא בטוח שתוכלי ללכת באותה תדירות וחופשיות כמו בעבר. זה ידרוש קצת התאמות ותכנון של זמנים ושעות אך עם בעלך, אימך או חמתך ידעו כמה זה חשוב לך, תוכלי בהחלט לשלב שגרת ספורט אהובה במהלך השבוע.

סדר עדיפויות
חשוב שתגדירי לעצמך על מה את לא מוותרת. האם אינך מוותרת על הנגינה, על הריקודים על היציאות עם החברים. בדרך כלל יש משהו אחד שמשמעותי יותר לכל אישה וחשוב לא לוותר עליו. ברגע שתדעי מה חשוב לך ביותר, תדעי גם לוותר על דברים פחות חשובים וליצור סדר עדיפויות על בסיס חשיבות ומשמעות. מה שחשוב הוא בדרך כלל משהו שמתדלק אותך באנרגיות חיוביות ונותן לך הרבה כוח להמשיך את השגרה המעייפת.

זמן לפנאי משמעותי
נשים רבות מחליטות לאחר הרדמת התינוק בערב לסדר את הבית או לצפות בטלוויזה כשלמעשה זה הזמן הטוב ביותר להתפנות לפנאי משמעותי. זה הזמן ללכת להליכה, לחוג פילאטיס, לנגן, לקרוא ספר או להזמין חברים קרובים. אל תתפתי לסדר את הבית שכן את זאת תוכלי לעשות כשהתינוק ער. אל תתפתי לצפייה בטלוויזה היות וזוהי אינה פעילות משמעותית עבורך. נצלי את זמן השינה המוקדם של התינוק לשינה או לעיסוק בפעילויות פנאי מרגיעה ומהנה.