טיפים לצילום תינוקות

צילום תינוקות
טיפים לצילום תינוקות

עשר טיפים חשובים לצילום תינוקות וילדים

זה נראה פשוט. לוחצים על הכפתור במצלמה ויוצאת תמונה של התינוק. בפועל מסתבר שמה שנראה פשוט מסובך הרבה יותר, בעיקר כשרוצים תמונות טובות. אז למה קשה לפעמים לצלם תמונה טובה של התינוק או הילד ? הסיבה הראשונה והברורה מאליה היא שלא ניתן לביים תינוק או ילד. התינוק לא יקשיב לבקשתינו מתי להסתכל למצלמה ומתי לחייך. סיבה נוספת היא שמרבית התינוקות נמצאים בתנועה ולכן  גם לעקוב אחר התינוק, גם לשמור על בטיחותו וגם לצלם רגעי קסם דורש קצת יותר התארגנות.

רוצים טיפים איך לצלם תינוק ? להל"ן עשר טיפים לצילום תינוקות שיעזרו לכם לצלם ולתפוס את הרגעים המושלמים שלהם לבד וביחד איתכם.

טיפים לצילום תינוקות

כלל מספר 1 - גובה הצילום חשוב. כדאי לצלם מגובה התינוק
כדאי להתכופף ולצלם תינוקות מגובה העיניים שלהם. צילום מגבוה יכול לגרום לעוות מימדי גוף התינוק או לגרום לתינוק להיראות קטן ממה שהוא. לעומת זאת צילום מלמטה יגרום לתינוק להיראות גדול יותר. ניתן להחליט שדווקא מצלמים מגבוה או מנמוך כדי לקבל תמונה מעניינת. לדוגמא, צילום ראש התינוק מלמעלה יאפשר לקבל תקריב מעניין של הפנים.

כלל מספר 2 - צלמו בהפתעה
מומלץ לצלם תינוק או ילד בהפתעה, לא צריך לתכנן ולביים תמונה, לא צריך לבקש מילד לחייך, לעצור או לעמוד מולכם. אפשר להשיג תמונות יפות, לא מאולצות תוך כדי צילום ספונטאני. פשוט עמדו עם המצלמה מבלי למשוך תשומת לב וחכו לרגע הנכון. הרגע הנכון יכול להיות רגע של פרץ צחוק, הבעת פנים מיוחדת, מצב שבו הילד שקוע במשחק ועוד.

כלל מספר 3 - השקיעו ברקע ובתפאורה לתמונה
רגע לפני שמצלמים, נסו לחשוב איזה רקע תמונה תרצו (צמחייה, רקע צבעוני, גן שעשועים). נסו לצלם תינוק או ילד במקום שבו לא יהיו מסיחי דעת. לרוב לא כיף לראות בתמונה מסיחים לא קשורים(אנשים זרים, טיטולים, כביסה, נעלים מפוזרות ושאר בלגן הבית).

כלל מספר 4 - השתמשו באביזרים מיוחדים
כדי להפוך תמונה מסתם תמונה לתמונה מיוחדת בדקו אלו אביזרים כדאי להכניס לתמונה. כובע חמוד, משקפי שמש, נעלים מיוחדות, פרח בשער כל אלו יכולים לעשות את העבודה ולהכניס קצת יותר סגנון לתמונה.

כלל מספר 5 - צילום פנים
במידה ובחרתם לצלם צילום פנים באופן עצמאי (לא בסטודיו) עדיף לצלם את הילד או התינוק בחוץ בתיאורה טבעית. אם בחרתם לצלם בבית חשוב להקפיד על נושא הפלש. צילום עם פלש ביתי לא תמיד יתן תוצאות טובות (הפלאש הקטן של מצלמות ביתיות לא יאיר את התינוק באופן אחיד וחלק ולכן לא יספק תמונה מיטבית). ואולם, אם בכל זאת בחרתם בצילום התינוק בבית העבירו את הפלש למצב שבו הוא מבזיק כל הזמן כבררת מחדל . בנוסף, וודאו שכמה שיותר אור נכנס דרך החלונות. כדי שהתאורה תהיה כמה שיותר טובה, הציבו את התינוק או הילד באיזור מוצל בחדר כך שאור לא יפגע בו ישרות אלא אור החדר הוא זה שיאיר אותו. כמו תמיד, נסו לדאוג לרקע נקי (הרחיקו רקע של בלגן הבית מחוץ לתמונה).

כלל מספר 6 - צילום בחוץ (איפה לצלם ביחס לשמש ושעות היום)
צאו החוצה למקום יפה ומעניין לצלם. בחרו לצלם בשעות שהתאורה רכה ומחמיאה כמו שעות הבוקר המוקדמות ושעות השקיעה. חפשו תמיד את השמש ועמדו עם הגב אליה. נסו לצלם את התינוק או הילד בצל. בצורה זאת האור יתפזר בצורה יותר אחידה. נסו להימנע מצילום תחת שמש ישירה הגורמת להצללות כבדות ומצמוץ עיניים רב. במידה ואין בררה ואתם מצלמים בשעות של שמש חזקה חפשו במצלמה פונקציה המאפשרת לכם להפעיל פלש בכל לחיצה. שימוש זה יעזור לבטל חלק מההצללות ומהפרשי האור והצל ויפחית סיכוי לדמות חשוכה.

כלל מספר 7 - קומפוזיציה
רגע לפני שמצלמים חשבו איך אתם רוצים שהתמונה תראה. האם אתם מעוניינים שיראו רק פנים? האם אתם רוצים שיראו גוף מלא? איזה רקע אתם רוצים לתמונה ? רקע גן הילדים ? רקע חדר תינוקות או רקע נקי.אם אתם מצלמים גוף מלא, בדקו שהילד או התינוק נכנס לתמונה בשלמותו (כל הראש ואזור כפות הרגליים). בצילום פנים, דאגו להשאיר מרווח קטן (כמה ס"מ) בין ראש הילד לבין קצה התמונה העליון. ישנם מצלמות בהם יש פונקציה של צילום פורטרט. במידה ויש פונקציה זאת העבירו את המצלמה למצב זה לפני צילום והמצלמה תתאים את המהירות והצמצם באופן המתאים. כוונו פוקוס לפנים של התינוק והעמידו את התינוק מספר מטרים מהרקע . בצורה זאת תקבלו אפקט של רקע מטושטש ופנים חדות. למי שמבין קצת יותר בצילום, חשוב לזכור להשתמש בצמצם פתוח בצילום פורטרט. באופן זה יווצר טשטוש הרקע וזום מקסימלי על הדמות. נסו לחשוב איפה כדאי למקם את התינוק בתמונה. נסו שלא למקם תמיד את התינוק באמצע. צלמו גם תמונות שהתינוק ממוקם בחלק הימני, תחתון או שמאלי של הפריים. בצורה זאת תיצרו תמונות הרבה יותר מעניינות.

כלל מספר 8 - ספרו סיפור דרך התמונה
צילום לא נועד רק לשקף מציאות. נסו להעביר משהו מעבר דרך הצילום - הרגשה, מסר, התרחשות מעניינת. חפשו רגעים מעניינים לצילום ואז התמונה תהיה מלאת משמעות ומעניינת לצפייה

כלל מספר 9 - צילום בתנועה
כשהתינוק או הילד גדל הוא מתחיל לנוע, להשתולל, לקפוץ ועוד. בשביל לצלם צילום עם תנועה עברו במצלמה לצילום ספורט. פונקציה זאת מתאימה לצילום במצבים בהם האובייקט בתנועה. בצורה זאת תוכלו להקפיא את הרגע מבלי שהתמונה תצא מטושטשת.

כלל מספר 10 - סבלנות ומקוריות
אחד הדברים שגורמים לתמונה להיראות מעניינת היא זוויות צילום שונות. נסו להתרחק, להתקרב, ותראו כמה התינוק או הילד נראה שונה מזווית לזווית. נסו למצוא את הזווית המעניינת ביותר לצילום. המתינו בסבלנות לרגע המתאים (המעניין) וצלמו הרבה ברגע זה. בצורה זאת תבטיחו לעצכם שיצאו לפחות כמה תמונות חדות וטובות (בלי מצמוצים, מסיחי דעת ברקע, הבעה חמודה ועוד).

קרן לגזיאל מיכאלי – צלמת מקצועית
סטודיו לצילום הריון, תינוקות, ילדים ומשפחה – תל אביב
נייד -  052-8444700
סטודיו 077-8144470

keren@kerensgallery.net
www.kerensgallery.net
תגובות
הכי קל וכף לצלם תינוקות אוכלים או ישנים מצבים אחרים זה באמת אתגר
רוני | 06-01-2015 12:19
קרן היא צלמת נהדרת ,עשתה לנו בוק מדהים במחיר טוב
ענת | 26-07-2014 23:06
דווקא כדאי לצלם תינוקות מכל הזוויות מלמטה מלמעלהמהצדדים ככה התמונות יוצאות מגוונות ומעניינות
צילום תינוקות | 15-06-2014 11:23
תמיד כדאי לצלם בגובה התינוק ,התמונות יוצאות מאוד יפות
צילום תינוקות | 12-06-2014 22:56
כתבה מעניינת מאוד
תודה רבה
רונן | 19-05-2013 15:49
כתבה מעניינת במיוחד - תודה רבה לכם
אביעד | 19-05-2013 15:43
הוספת תגובה
שם:
תגובה: