אנדומטריוזיס אבחון

אבחון אנדומטריוס

אנדומטריוזיס  ניתן לאבחון רפואי על ידי ביצוע הליך רפואי הנקרא לפרוסקופיה. מדובר בפרוצדורה פולשנית שבמהלכה מחידירים סיב אופטי לחלל הבטן. דרך סיב זה ניתן לראות את הנגעים, לקחת דגימה  שלהם לצורך אבחנה. הפעולה הרפואית הנ"ל מצריכה הרדמה מלאה ומבצעים אותה רק בקרב חולות אשר מדווחות על כאבים ותסמינים משמעותים של הבעיה.  לאבחון המדוייק יתרונות רבים. הוא מאפשר לאבחן את מיקום הנגעים, מספרם וגודלם ובצורה זאת להעריך את חומרת המחלה
אצל יתר מהלקוחות אבחון אנדומטריוס נעשה על ידי איסוף תסמינים עליהם מדווחת הלקוחה ורגישויות אגן וכאבים וגינליים עליהם מדווחת הלקוחה בעת הבדיקות הגניקולוגיות. נוכח תסמינים וממצאים אלו יעקב הרופא אחר תוצאות בדיקת האולטרסאונד וינסה לאתר ציסטות עכורות בשחלות. במידה וימצא כאלו ידגום אותם ויעבירם לבדיקה פתולוגית.
במהלך ביצוע בדיקות אגן מזה יכול הרופא לזהות  נגעים קטנים של אנדומטריוזיס גם בקרב נשים שאינן סובלות מהמחלה ותסמיניה.

כאשר יש בעיית פריון (כניסה להריון ) מאבחן הרופא האם ישנם נגעים והאם מדובר בנגעים רחבים וקטנים או גדולים ומצומצים בהקפם. כיום ידוע שאין קשר ישיר בין הקף הפיזור של נגעי אנדומטריוזיס לחומרת המחלה והכאבים הנלווים לה. ישנן נשים שהאבחון מציג נגעים קטנים ובודדים ואלו מדווחות על כאבים חמורים באגן ובבטן התחתונה. חומרת הכאב נגרמת מרגישות האישה ומהדלקתיות הנוצרת סביבי נגעי אנדומטריוזיס.

כיום נשים צעירות רבות אינן מאבחנות את הבעיה וחיות עם הכאבים. חוסר מודעות וגישה שמחזור ונשיות מגיעה עם כאבים וסת ואגן כרונים שגויה הם שמובילים לחוסר אבחון.
נשים שחשות כאבי אגן כרונים וכאבי מחזור קשים לצד דימומים מוגברים צריכות לפנות לבדיקה גניקולוגית לצורך אבחון.
אנדומטריוזיס הוא מצב שנוטה להחמיר עם השנים. במצבים של נגעים אחדים ניתן לכרות אותם באופן מלא אך במרבית המקרים אין טיפול מרפאה לחלוטין ויש צורך לבחור טיפול מונע  כאבים.

למאמרים נוספים לחצי כאן
 אנדומטריוזיס מה זה
אנדומטריוזיס אבחון (עצמי)
אנדומטריוזיס טיפול
אנדומטריוזיס ותזונה
אנדומטריוזיס והריון
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: