שבוע 22 להריון

שבוע 22 להריון

שבוע עשרים ושתים להריון , איזה חודש זה ?
מה זה שבוע 22 להריון ? אמצע תקופת ההריון. לפי הספירה המקובלת מדובר בשבוע עשרים ושתים מתחילת הוסת האחרונה שלך. שבוע עשרים ושתים להריון הוא סוף חודש חמישי להריון.שבוע 22 להריון הוא תקופת אמצע ההריון שלך. כן, כן , עברת חצי ויש רבים הטוענים כי עברת את החצי הקשה.

התפתחות העובר
העובר מתאמן בתנועות בליעה ונשימה
מצמיח שיער וציפורניים
העובר מתחיל להתכסות בשכבה לבנה ושומנית (ורניקס –שמה) שתפקידה להגן על גופו ממגע תמידי במי השפיר ולהגן על העובר מחיידקים
עורו מתעבה ונוצרות שכבות העור השונות של התינוק (אפידרמיס, דרמיס)
תחושת הגוף מתפתחת ודרך עורו חש את קירות הרחם וחבל הטבור.
חושי התחושה והטעם מתפתחים
שמיעת העובר בשלב זה מפותחת והוא מאזין ולומד להכיר את קולך (אם את מנגנת ושרה יתכן ואלו ישתרשו בזיכרונו לאחר לידה ויהוו מקום בטוח ומוכר)
עיני העובר עדיין סגורות
שטח הפנים של מוח העובר משתנה. אם עד כה היה חלק כעת הוא מעלה קפלים
התפתחות איברי המין – אצל בנים האשכים יוצאים החוצה ואצל הבנות ניתן לראות את הרחם והשחלות במקומם, הביציות קיימות והוגינה ממשיכה להתפתח.

אורכו של העובר שבוע 22 להריון : אורכו הכללי 22.5 ס"מ, אורכו מראשו עד לעכוז כ- 15 ס"מ ומשקלו 470 גרם (נתוני חציון- אחוזון 50. טווח שיכול לנוע בין 300-800 גרם). לרוב הערכת המשקל היא בערך חצי קילו. את הארכת המשקל שלו תוכלי לקבל כנתון בבדיקת סקירת מערכות מורחבת

איך את מרגישה בשבוע 22
אמצע ההריון היא תקופה של שגשוג והנאה אמיתית. את לא קטנה ולא גדולה מדי (הכל יחסית לתחילת וסוף ההריון) כך שאת יכולה לעשות ספורט, לצאת, לבלות ולספוג שלל מחמאות על הקימורים החדשים בגופך. במהלך היום, נשים רבות מרגישות טוב. אין בחילות ועייפות שמאופיינת בתחילת או סוף ההריון. במהלך היום חלק מהנשים חשות התכווצויות שונות של הרחם אך מדובר בהתכווצויות זמניות וקצרות.
בלילה המצב יכול להיות אחרת. לעיתים תחושי עייפות יותר גדולה וכאבי גב, בעיקר אם התאמצת פיזית במהלך היום. בלילה יהיה לך יותר קשה למצוא תנוחות שינה נוחות (העזרי בכריות לתמיכה). לכי לישון מוקדם יותר אם את מרגישה עייפה.

תנועות עובר
ישנן נשים שכבר מרגישות את תנועות העובר וישנן שטרם חשות בברור.  בדררך כלל התחושות מגיעות בשבועות 20-22. אלא שחשות מרגישות תנועת פרפור, דג קטן ששוחה בתוך הבטן. תחושות אלו יכולות להופיע בתגובה לתנועות ומעשים שלך (תנועות ספורט, אכילת שוקולוד או שינוי תנוחה בשינה) או באופן עצמאי. אלו בהחלט רגעי קסם שסוף סוף גורמות לך לחוש את החיים שמתפתחים בתוכך.

סידורים
אם את מתעניינת כבר עכשיו בציוד לתינוק, זה הזמן לעשות סקר של חברות ומשפחה לגבי ציוד לתינוק. אם תדעי איזה ציוד תוכלי לקבל, יהיה לך קל יותר לתכנן מה את צריכה לקנות לפני ואחרי הלידה.
לא להתעצל ולקנות חזיות הריון נוחות, מכנסים ושמלות לפי הצורך (הגרדרובה לפני ההריון כבר אינה מתאימה לגודל שלך).
האם הורדת טבעות ? לא לחכות לרגע האחרון. אם האצבעות מתנפחות וקשה יותר ויותר להוריד את טבעת הנישואין, הורידי טבעות כבר בשלב זה (אין צורך להיתקע איתם ולהפעיל לחץ על האצבעות).
על פי חוק עבודת נשים סעיף 10 אישה בהריון צריכה להודיע על הריונה ולעדכן את מנהליה על יציאה לחופשת לידה סביב תאריך הלידה המשוער. אם את עובדת פרילנס או אינך עובדת מול מנהליך באופן ישיר , זה הזמן לידע אותם בכתב על הריונך, תאריך הלידה המשוער וחודשי חופשת לידה המשוערים. דעי כי את זכאית כחוק להקדים את חופשת הלידה ללא הסכמת המעביד במידה ואת מעוניינת לצאת לחופשה לפני הלידה.

משקל – כמה עולים במשקל עד אמצע חודש חמישי ?
בדרך כלל בששת החודשים הראשונים להריון עולים בממוצע 6 קילוגרמים או עליה ממוצעות של 300 גרם בשבוע. העליה יכולה להשתנות על פי מבנה גוף האישה, משקלה ההתחלתי ותזונתה. אם את מודאגת מעליה מעטה או גבוה מדי במשקל התייעצי עם דיאטנית.
בדקי באינטרנט באמצעות מחשבון הוספת משקל בהריון.
והעיקר לא לשבת מול הטלוויזיה בערב ולאכול – זה מתכון בטוח לזלילות בלתי מבוקרות.

יומן בדיקות הריון
לקבוע תור לסקירת מערכות טרימסטר שני (שבועות 21-24) או לבצע אותה (ניתן החל משבוע 20.
אם עברת בדיקת מי שפיר, זה הזמן לבדוק אם יש תשובות במענה הטלפוני ( בדרך כלל התשובות מגיעות שבועים וחצי לאחר הבדיקה).
להגיש את אישור בדיקת מי השפיר לקופת החולים או/ו חברת הביטוח על מנת לקבל החזר מלא/חלקי מהקופה או הביטוח.
אם לא בדקת את רמות הברזל, מאגרי הברזל וההמוגלובין מומלץ לבצע בדיקות דם על מנת לבדוק צורך לעלות מינון של תוסף הברזל, לשמור על מינון או להוריד אותו.
לקבוע תור מעקב חודשי לרופא ולעקוב אחר מדדי ברזל, ויטמין די, והתחלת מעקב חודשי אחר עקומת הגדילה של העובר.

בדיקות מיוחדות
במידה ואת או בן זוגך סובלים ממום בלב או במידה ובסקירת המערכות המורחבת שעברת התגלה חשד למום לבבי, קצב לב איטי או אי סדירת בקצב הלב תופני לביצוע  בדיקת :
אקו לב עובר


תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: