שבוע 21 להריון

שבוע 21 להריון

שבוע עשרים ואחד להריון , איזה חודש זה ?
מה זה שבוע 21 להריון ?אמצע תקופת ההריון. לפי הספירה המקובלת מדובר בשבוע עשרים ואחד מתחילת הוסת האחרונה שלך. שבוע עשרים ואחד להריון הוא חודש חמישי להריון.
שבוע 21 להריון הוא אמצע ההריון שלך. כן, כן , עברת חצי ויש רבים הטוענים כי עברת את החצי הקשה.

התפתחות העובר
העובר מתאמן בתנועות בליעה ונשימה
מצמיח שיער וציפורניים
העובר מתחיל להתכסות בשכבה לבנה ושומנית (ורניקס –שמה) שתפקידה להגן על גופו ממגע תמידי במי השפיר ולהגן על העובר מחיידקים
עורו מתעבה ונוצרות שכבות העור השונות של התינוק (אפידרמיס, דרמיס)
תחושת הגוף מתפתחת ודרך עורו חש את קירות הרחם וחבל הטבור.
שמיעת העובר בשלב זה מפותחת והוא מאזין ולומד להכיר את קולך (אם את מנגנת ושרה יתכן ואלו ישתרשו בזיכרונו לאחר לידה ויהוו מקום בטוח ומוכר)
עיני העובר עדיין סגורות
אם יש לך בת – אזור הוגינה מתחיל להיוצר בשבועות אלו.

אורכו של העובר  שבוע 21 להריון : אורכו הכללי 21.5 ס"מ, אורכו מראשו עד לעכוז כ- 14 ס"מ ומשקלו 400 גרם (נתוני חציון- אחוזון 50).

איך את מרגישה בשבוע 21 להריון
איך את מרגישה ? בדרך כלל טוב. אמצע ההריון מתאפיין בשקט מבחינת בחילות ושאר תופעות לוואי. יתכן שתחושי תחושות גרד , התקשות הבטן וכאבי בטן שנובעות מהתכווציות של הרחם. תחושה של ההתכווציות קלות ברחם היא תופעה נורמלית. השינה לעיתים פחות טובה כי תנוחות שונות פחות נוחות. קחי בחשבון שהתנוחה המועדפת היא שינה על צד שמאל (מאפשרת את זרימת הדם האופטימלית לך ולעובר) אבל מותר לישון על הבטן אם במקרה זה עוד נוח לך (אין סכנה שתסיבי נזק לתינוק בצורה זאת). פרט לכך כריות בין הרגלים וכתמיכה לגב יכולות לעזור ולשפר את איכות השינה. השינה גם יכולה להיות מופרעת על ידי תנועות העובר. אם חזרו לך תופעת האקנה ופצעים מכסים את פניך, דאגי לטפל בהם בשטיפה של סבון מיוחד פעמים ביום, שתי הרבה מים ובחרי להשתמש בקרם לחות ומייק אפ על בסיס מים.

האם אני קטנה מדי או גדולה מדי לאמצע הריון ?
תמיד יהיו נשים שיעירו על הגודל שלך . "מה זאת הבטן של חודש חמישי (כל כך קטנה או כה גדולה). חשוב שתדעי כי כל אישה חווה הריון אחרת. ישנם נשים שגדלות הרבה במימדיהם עד שחודש חמישי נראה כמו סוף הריון. ישנן נשים שעד חודש חמישי לא רואים כמעט את ההריון. מה שחשוב זה לא מה שאומרים אלא הערכת הרופא. הדבר היחיד שחשוב הוא שגודל העובר תואם את גילו ההתפתחותי. מידע זה תוכלי לקבל בסקירת מערכות מורחבת.

תנועות עובר
ישנן נשים שכבר מרגישות את תנועות העובר וישנן שטרם חשות בברור.  בדררך כלל התחושות מגיעות בשבועות 20-22. אלא שחשות מרגישות תנועת פרפור, דג קטן ששוחה בתוך הבטן. תחושות אלו יכולות להופיע בתגובה לתנועות ומעשים שלך (תנועות ספורט, אכילת שוקולוד או שינוי תנוחה בשינה) או באופן עצמאי. אלו בהחלט רגעי קסם שסוף סוף גורמות לך לחוש את החיים שמתפתחים בתוכך.

סידורים
לא להתעצל ולקנות חזיות הריון נוחות במידה והחזיות הקיימות קטנות מדי.
האם הורדת טבעות ? לא לחכות לרגע האחרון. אם האצבעות מתנפחות וקשה יותר ויותר להוריד את טבעת הנישואין, הורידי טבעות כבר בשלב זה (אין צורך להיתקע איתם ולהפעיל לחץ על האצבעות).
על פי חוק עבודת נשים סעיף 10 אישה בהריון צריכה להודיע על הריונה ולעדכן את מנהליה על יציאה לחופשת לידה סביב תאריך הלידה המשוער. אם את עובדת פרילנס או אינך עובדת מול מנהליך באופן ישיר , זה הזמן לידע אותם בכתב על הריונך, תאריך הלידה המשוער וחודשי חופשת לידה המשוערים. דעי כי את זכאית כחוק להקדים את חופשת הלידה ללא הסכמת המעביד במידה ואת מעוניינת לצאת לחופשה לפני הלידה.

משקל – כמה עולים במשקל עד חודש חמישי ?
עליה במשקל אינה מדע מדוייק. היא קשורה למשקל ההתחלתי של האישה, האם נוטה להקיא הרבה בחודשים הראשונים להריון, מה מידת התאבון שלה ומידת השמירה על דיאטה מאוזנת ומידת פיזור העליה במשקל במהלך ההריון. ישנן נשים שעולות עד חודש חמישי חמש-שש  קילו וישנם שיעלו עשר ויותר. מרבית הנשים שאוכלות תזונה "יחסית" מאוזנת יעלו 5-9 ק"ג אך זה בהחלט לא מדע מדוייק. על פי דיווח הרופאים מקובל לעלות קילו עד קילו ורבע לכל חודש הריון. רוצה לדעת האם את בטווח העליה המקובל בהתאם למדדי BMI ? בדקי באינטרנט באמצעות מחשבון הוספת משקל בהריון.

יומן בדיקות הריון
לקבוע תור לסקירת מערכות טרימסטר שני (שבועות 21-24) או לבצע אותה (ניתן החל משבוע 20)
אם עברת בדיקת מי שפיר, זה הזמן לבדוק אם יש תשובות במענה הטלפוני ( בדרך כלל התשובות מגיעות שבועים וחצי לאחר הבדיקה).
להגיש את אישור בדיקת מי השפיר לקופת החולים או/ו חברת הביטוח על מנת לקבל החזר מלא/חלקי מהקופה או הביטוח הפרטי.
אם לא בדקת ברזל מומלץ לבצע בדיקות דם על מנת לבדוק צורך לעלות מינון, לשמור על מינון או להוריד אותו. (בהפניית רופא מטפל).
לקבוע תור מעקב חודשי לרופא ולעקוב אחר תוצאות בדיקות מדדי ברזל, ויטמין די, והתחלת מעקב חודשי אחר עקומת הגדילה של העובר.


תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: