ברית מילה - ברית מילה אצל מוהל או אצל רופא מומחה ?

ברית מילה

ברית מילה אצל מוהל או אצל רופא מומחה ?


האם לערוך את הברית אצל מוהל, רופא חילוני מומחה או רופא דתי שהינו מוהל ?

הידעת ? ביצעו ברית אצל רופא שאינו דתי (ללא טקס דתי כלשהו) אינה נתפסת כברית כהלכה אלא כניתוח להסרת עורלה לפי הדת.

ברית אצל מוהל וברית אצל רופא מספקים אווירה שונה לחלוטין לאקט המילה. כל שנה מתבצעים כ-50 אלף בריתות על ידי מוהלים או רופאים. מצד אחד ישנם הורים הנוטים לבחור רופא מעצם החשש לבטחונו הבריאותי של הילוד (בעיקר שמדובר בילודים שנולדו לאחר סיבוכים שונים ועם בעיות בריאות), מאידך הורים מסורתיים רבים לא רוצים לוותר על האווירה הרוחנית והמשמעות הדתית של הטקס ומבצעים אותה אצל מוהל. בטקס ברית משפחתית.

מה עדיף ומה ממליצים הרופאים ?
התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית אך קשורה בעיקרה בזהות הנשאל. הרופאים ימליצו על ביצוע הברית על ידי רופא מוסמך. עדיף רופא כירורג המתמחה בילדים או בתחום אורלוגיה של ילדים. נכון שהניתוח עצמו אינו מסובך אך ככל הרופא או המוהל המבצעו יותר מיומן, מקצועי ומנוסה כך יורד החשש לפגיעה בתינוק.

האם כל רופא מוסמך לערוך ברית
הרישיון שמקבל רופא אינו מספק לו הכשרה פרקטית לביצוע בריתות. על מנת שיוכשר לכך, עעליו לערוך הכשרה נוספת. ישנם רופאים דתיים שביצעו הכשרה נוספת והפכו למוהלים. כל רופא דתי שמעוניין לערוך בריתות צריך לפנות לועדה של הרבנות לעבור הליך הכשרה ופיקוח (ללא קשר שהוא כבר רופא).ישנם רופאים שאינם דתיים שעורכים בריתות בקליניקות הפרטיות שלהם. במקרה זה נתפס ההליך על ידי הדת כניתוח להסרת עורלה ולא כברית כהלכה.

ההבדל בין ברית אצל מוהל לבין ברית אצל רופא
ההבדל העיקרי הוא ההרדמה. רוב הרופאים יבצעו הרדמה על ידי זריקה מקומית לאחר שביצעו אלחוש מקומי באמצעות ספריי או משחה. לאחר מכן הרופא ירדים את אזור הפין ויבצע את הברית. כך ימנע תחושת כאב. נכון שזריקת ההרדמה גם כואבת אך לדברי הרופאים מדובר בכאב זניח לעומת כאב של ברית הנעשת ללא הרדמה מקומית. מחקרים שהעריכו מדדי בכי,עלית דופק ולחץ דם מוכיחים כי הרדמה שמבצע הרופא מפחיתה את רמת הכאב של הילוד. מוהל עורך את הברית ללא מתן זריקת הרדמה (כי אינו רופא) אך נותן לתינוק טרם המילה מי סוכר או מעט יין. ישנם מוהלים הטוענים כי זריקת ההרדמה היא יותר כואבת לעומת הברית הקצרה וכי בחומר ההרדמה שנותן הרופא יש סכנה מסויימת היות ועדיין לא ברור האם התינוק רגיש או אלרגי לחומר זה או אחר.

ברית מילה על ידי מוהל
מי שבוחר לבצע את הברית באמצעות מוהל תופס את אקט הברית כמצווה של עם ישראל ולכן ירצה שמי שיבצע אותה יהיה לא רק עם ניסיון מקצועי מצויין אלא גם אדם שומר תורה ומצוות.

שורה תחתונה
הכי חשוב שלמוהל או הרופא שמבצע את הברית מסמכים המעידם על מקצועיותו והכשרתו,  שיהיה בעל  ניסיון רב וממליצים מרוצים. היות וכיום ישנם רופאים שהינם מוהלים דתיים תמיד ניתן לשלב את שתי הגישות.


תגובות
ברית מילה עדיף אצל בעל ניסיון רב ומצליחישנם מוהלים שגם יודעים לטפל בבעיות רפואיות תוך כדי הברית דוגמא לזה הוא המוהל המפורסם משה ויסברג
נחמה | 12-07-2018 17:20
ברית מילה עושים רק אצל מוהל הם הכי מנוסים אבל כמובן לקבל המלצות רבות לפני ערכת הברית של סופר פארם ממש מעולה הכי טוב כי הכל סטרילי ואת יודעת בוודאות שלא השתמשו בדברים קודם לכן
נתי | 29-03-2016 09:48
משהי ניסתה את ערכת הברית של סופר פארם?
אפרת | 22-06-2014 10:49
ממליצה לעשות רק אצל רופא מומחה בבית חולים בברית של האחיין שלי היה מוהל גרוע לא הפסיק לרדת לתינוק דם אחרי הברית
שרון | 11-06-2014 21:56
הוספת תגובה
שם:
תגובה: