כמה צריך תינוק לאכול ?

כמה צריך תינוק לאכול ?

האם התינוק שלי רעב ? מהם סימני רעב אצל תינוקות ? כמה אוכל תינוק לפי גילוומשקלו , איך נדע ששתה ואכל מספיק ? וכמה צריך לעלות במשקל ?

a parent’s guide to childhood obesity: a road map to health (copyright c 2006) american academy of pediatrics

תינוקות שיונקים אוכלים בדרך כלל יותר בתכיפות מאשר אלו שאוכלים מפורמולת מזון. תינוקות שזה עתה נולדו יונקים כל 2-3 שעות, וככל שהם מתבגרים מרווחי הזמן שבין הנקה להנקה גדלים, כיון שקיבולת הקיבה שלהם גדלה. באופן הפוך, זמני האכלה של תינוקות שמואכלים באמצעות פורמולת מזון יהיה בערך כל 3-4 שעות במשך השבועות הראשונים לחייהם.

אם אתם מאכילים תינוק מבקבוק, שימו לב לסימנים שהוא שבע, במקום להשתמש בשעון כמדריך. חשוב יותר שתהיו מודעים לסימנים מתינוקכם שמציינים שהוא רעב. אלו נקראים רמזים לרעב.

כאשר תינוקכם רוצה לאכול, הוא עשוי לגלות את הסימנים הבאים:
להיות ערני יותר,
לשים את ידיו או את האצבעות בפיו,
לעשות תנועות יניקה,
להוציא את הלשון,
לצבוט את הלשון,
לבעוט או להתפתל,
להניע את הלסתות או הראש, בחיפוש אחר ההנקה.
בכי הוא סימן מאוחר של רעב.

כמה תינוקות צריכים לאכול ?

לא משנה האם התינוק יונק או אוכל מפורמולת מזון, רוב ההורים ימשיכו להיות מודאגים האם תינוקם מקבל מספיק אוכל. מכיון שתינוקות מוצצים לא רק שהם רעבים, אלא גם לנוחיותם, קשה לדעת בתחילה את הסיבה האמיתית. אפילו כאשר התינוקות כבר לא רעבים, חלק מההורים ממשיכים להיות מודאגים שמא תינוקם לא קיבל מספיק אוכל.

הורים, אל תבהלו. תינוקכם יראה לכם מתי הוא שבע ומתי הוא רוצה עוד מזון. ברוב המקרים,התינוק צורך בערך 90% מהחלב בהנקה במשך 10 הדקות הראשונות להנקה. אחר כך הוא עשוי להתנתק מההנקה או פשוט לשקוע בתנומה.

בין כל היתרונות הרבים של ההנקה, יש לתינוק נטייה לרמוז או לדרוש הנקה, כלומר שבמידה מסויימת התינוק לוקח אחריות על ההאכלה שלו בעצמו. אם תתבוננו בתגובות התינוק תוכלו לדעת מתי הוא שבע. כאשר הוא מזיז את ראשו או נותן סימנים אחרים שהוא כבר לא מעוניין יותר לאכול.

התינוק שמואכל בפורמולת מזון יתן גם הוא לדעת מתי אכל מספיק. אתם עשויים להבחין שהוא מתחיל להיות מוסח תוך כדי שתייה מהבקבוק, או שהוא מתחיל להתעצבן או להזיז את ראשו, וגם עשוי לסגור את פיו בחוזקה.

כאשר תינוקכם יגדל וכאשר הקורדינציה בין העין והראש תשתפר, הוא עשוי להעיף את הבקבוק או אפילו להתחמק מאחיזתכם.

מצד שני אם תינוקכם סיים את הבקבוק ומתחיל לסטור על שפתיו, או מתחיל לבכות, הוא כנראה רוצה עוד אוכל.

בממוצע, בסוף החודש הראשון לחייו הוא עשוי לאכול לפחות 115 גרם להאכלה. בגיל 6 חודשים הוא יצרוך בין 170 ל-225 גרם לההאכלה.

חיתולים ואוכל

אתם גם יכולים להסתמך על החיתולים כדי לתת לכם רמזים שתינוקכם אכל מספיק. במשך החודש הראשון לחייו הוא ירטיב את החיתולים 6 פעמים ביום או יותר, ויהיו לו בין 3 ל-4 יציאות של צואה ליום. תינוקכם גם צריך להראות שבע רצון למשך מספר שעות אחרי ההאכלה, אם הוא צרך כמות מספקת של מזון.

מה עושים כאשר תינוקכם מראה סימני רעב, ומה לעשות אם אין לו תיאבון שאתם חושבים שצריך להיות?

אם זה המצב, דברו עם רופא הילדים שלכם.הרופא יהיה מסוגל לענות לכם בצורה ספציפית על שאלותיכם, ולהתייחס לדאגותיכם אם תינוקכם מקבל מספיק מזון, והאם הוא גדל בצורה נורמלית.

במשך כל ביקור אצל הרופא, יעבור התינוק מעקב משקל ומעקב על גרף קצב העליה לצד מעקב גובה.

לדוגמא:

מגיל חודש עד 4 חודשים, תינוקכם צריך להוסיף במשקל בערך בין 680 גרם ל-908 גרם בכל חודש, כאשר הוא גדל באורך בין 2.5 סנטימטרים ל-3.75 סנטימטרים.

בין גיל 4 עד 7 חודשים, הוא אמור להוסיף למשקל בין 454 גרם ל-680 גרם, ולגדול בערך בין 5 סנטימטרים ל-7.5 סנטימטרים.

בגיל 8 חודשים, תינוק זכר ממוצע ישקול בין 6.6 קילוגרם ל-8 קילוגרם, כאשר תינוקת נקבה תשקול בערך כ-227 גרם פחות.

בגיל שנה, תינוק טיפוסי יגיע למשקל בערך פי 3 מהמשקל שבו נולד.
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: