אוכל אצבעות לתינוק

אוכל אצבעות לתינוקות

מזון אצבעות מהו ? ומתי מתחילים לתת מזון זה לתינוקות ?

רוב התינוקות משתוקקים ומסוגלים לאכול בכוחות עצמם בגיל 7 עד 8 חודשים.  לא תמיד שלב האכילה העצמאית מתחיל בשמחה. בעיקר כאשר התינוק נועל את שפתיו (לא! אני לא אוכל את תפוחי האדמה המתוקים האלו! ), מסובב את ראשו בעקשנות (זה גם עבור הקישוא! ), ומנסה לתפוס את הכפית לפני שהיא מגיעה למטרתה (אני רוצה לעשות זאת בעצמי! ). למרבית המזל, בסביבות גיל 7 או 8 חודשים, תינוקות מגלים שבמעט מאמץ, הם יכולים להביא מזון לפיהם בכוחות עצמם- המסלול של אכילה עצמאית (ומשחררים אט אט את האמא מהתהליך! )

איך מתחילה האכילה העצמית של תינוקות

בתחילה, האכילה באמצעות האצבעות מוסיפה רק בכך שהיא גורמת לתינוק ללמוד את המנגנון של אכילה עצמית. חלק מהתינוקות מתחילים בכך שהם אוחזים את המזון בכפות ידיהם. אחרים לומדים לפתוח את ידיהם ישירות כנגד פיהם, או שהם שמים את המזון למטה  ולוקחים אותו בחזרה, כשחלק גדול  יותר ממנו חשוף. ככל שהתינוק משפר את תפיסת המלקחיים (בדרך כלל בגיל 9 או 12 חודשים), יכולתו להחזיק עצמים קטנים (כמו אפונה ) , בין האגודל והאצבע תשתפר ותרחיב משמעותית את סגנונות האכילה שלו.

מזון האצבעות הטוב ביותר לנסות

מהו "מזון אצבעות" - כל מזון שהתינוק יכול לשים בשפתיו בצורה קבועה, ושהוא קל לבליעה או שנמס בפיו מבלי ללעוס , מתאים להקרא מזון אצבעות טוב.

מה לא מומלץ
לפי הוראות משרד הבריאות כדאי להתחיל לתת מוצרי חלב לתינוק החל מגיל תשע חודשים. חלב ניגר, בוטנים (במבה) ודבש מומלץ לנסות לתת החל מגיל שנה ומעלה נוכח הסכנות לאלרגיה. מומלץ גם להימנע מטעימות דגים, על אף בריאותם, נוכח הסכנה לעצמות.

 

מזון אצבעות לתינוק

ירקות
ירקות מבושלים מהמרק- רכים, מבושלים טוב ונוחים מאוד לאכילה. ניתן להגיש בפרוסות (לחתוך אותם) או למעוך לחתיכות קטנות. הירקות המומלצים הם: גזר, בטטה, תפוח אדמה, מלפפון ירוק (קלוף וחתוך לרצועות דקות), אפונה מבושלת טוב טוב שניתן להחיזקה באצבעות (לא למעוך כדי שהילד יוכל להחזיק), קוביות אבוקדו ופרוסות עגבניה חתוכות.

עוף
חתיכות עוף קטנות ורכות שבושלו במרק ולכן רכות מאוד. בהדרגה קציצות עוף /הודו רכות. ניתן להוסיף לקציצות ירקות כמו תפוחי אדמה, קישואים, גזר כחלק מהבלילה של הקציצה.ניתן לתת לפעוט שניצלונים קטנים מחזה עוף טרי (עדיף להכין בבית כדי לפחית את כמות השומן בטיגון).

פרות
ניתן לתת לתינוק פירות קלופים וחתוכים בפלחים או קוביות קטנות כמו בננה בשלה ורכה, תפוח מבושל קלוף וחתוך לפלחים, ענבים חתוכים לרוחב. מומלץ לעקוב האם מתעוררות פריחות על גופו של הילד כתוצאה מאכילת פירות כמו תותים.

אורז
ניתן לתת לתינוק אורז לבד או בערבוב עם ירקות מבושלים. קיימות גם סוגי פסטה מתאימות לילדים בצורת בסלי, צדפים ועוד.

מוצרי חלב
ניתן לתת לילד לטעום פרוסות גבינה קשות וחתוכות קטן כמו גבינה צהובה.

ביצים
אפשר להכין ביצה קשה חתוכה לחתיכות קטנות או חביתה חתוכה.

לחם
חתיכות קטנות של החלק הרך של הלחם.

עוגיות לתינוקות 
פתי בר, עוגיות מיוחדות לתינוקות. חשוב לקרוא בהוראת מאיזה גיל בטיחותי לצרוך אותם

 
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: