שינת תינוקות ומעורבות אב בגידול התינוק

שינת תינוקות
האם מעורבות משמעותית של האב בגידול התינוק תורמת לשינת תינוק איכותית יותר

במציאות הישראלית המטורפת של ימינו , בה ההישרדות הכלכלית מחייבת הורים לחזור לעבודה ושעות העבודה המצופות הולכות וגדלות, קשה מאוד ליצור מצב שבו שני בני הזוג מתפנים לגידול התינוק. לרוב הדמות המעורבת בגידול התינוק היא האם. היא זאת שלוקחת את חופשת הלידה, הדמות שמניקה, מאכילה ודואגת לרווחת התינוק מרבית היום (ואולי גם בלילה). האבות שנמצאים בעבודה נוטלים חלק בגידול התינוק בעיקר בשעות הערב בתהלכי ההחתלה, הרחצה וההרדמה (להוציא האבות שלוקחים חופשת לידה וגם כאילו יש). מהצד נדמה ש"חופשת הלידה" היא באמת חופשה עם תינוק אך למעשה מדובר בעבודה במשרה מלאה פלוס פלוס פלוס או בעבודה שאין לה כלל הפסקה.

לעיתים קרובות ישנם חילוקי דיעות בין הורים בנוגע לטיפול בתינוק. ישנם אבות שמגיעים הביתה ותורמים את מלוא חלקם לגידול התינוק (החתלה, רחצה, האכלה, הרדמה) וישנם כאלו שתורמים פחות מתוך תשישות, העברת התפקיד המלא לאם או תחושה שאין להם כלים לדעת מה לעשות את התינוק (מדובר בהנחה מוטעת שכן היכולות הללו הם נלמדות).

מחקר חדש שנערך במרכז השינה לילדים באוניברסיטת תל אביב והתפרסם בשנת 2011 על מעורבות אבות בתהליך גידול התינוקות ועל השפעת מעורבות זאת על איכות שינת תינוקות .

במחקר בוצעה בדיקה זאת על ידי מכשיר שינה שהוצמד לקרסול התינוק. ממצאי המחקר העידו כי מעורבות גדולה יותר של האב בתהליך גידול התינוק הייתה קשורה ל איכות שינת תינוקות טובה יותר במדדי רציפות וכמות התעוררויות. החוקרים הסבירו את ממצאים אלו דרך ההנחה כי מעורבות האבות בגידול התינוקות שיקפו יחסי הורים טובה יותר שמחלחלת לבטחון ושנת התינוק וכי מעורבות האב מסייעת לתינוק בפרידתו מהאם בשעות הלילה.

מה אנחנו חושבים ?
ישנם תינוקות וילדים שחשים ביטחון רב יותר כשנמצאים בזרועותיuו של האב. יתכן והדרך שבה אוחז האב את התינוק, מאכיל, מרדים תורמת לתחושת הביטחון וההגנה ומעודדת רוגע שלוה ושינה. השורה תחתונה של המחקר אומנם לא דיברה על סיבתיות ברורה אלא קשר בלבד אך מדובר באחד מני מחקרים שמתחיל להאיר לנו כי לחלוקת תפקידים שוויונית בין ההורים ומעורבות האב בגידול התינוק כבר בחודשים הראשונים חיונית לתפקודו של התינוק במדדים אובייקטיבים.

 

tikotzky, l., sadeh, a., & glickman-gavrieli, t. (2011). infant sleep and paternal involvement in infant caregiving during the first 6 months of life. journal of pediatric psychology, 36, 36-46
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: