סדר יום של תינוק בן חודש - חודשיים

סדר יום של תינוק בן חודש - חודשיים

יצירת שגרת יום ולילה של האכלה, שינה ומשחק בחודש הראשון והשני לחיי התינוק

כניסה לשגרת האכלה ותפקוד יומיומי עם תינוק הוא דבר אישי ויחודי לכל משפחה. אם זהו ילדך הראשון את וודאי תלמדי אט אט לקרוא את הרמזים שתינוקך מייצר ולהבין האם אלו מבטאים צורך באוכל, שינה, קרבה פיזית או מצוקה. בחודשים הראשונים לחיי התינוק, עיקר התקשורת של התינוק היא דרך בכי. בכי התינוק מתרחש פעמים רבות עקב רעב, או עייפות בשעות אחר הצהריים המאוחרים או הערב המוקדם. כדאי להרגיע את תינוקך מבכי, גזים, עייפות או פחד מרעש חזק מומלץ לכרוך את התינוק עליך בתנועות מערסלות, להרבות החלפה של פוזיציות על הידיים (אחיזת התינוק על הצד או הבטן), הרגעה באמצעות שירה ונדנוד וכמובן העוזר מספר אחד – המוצץ.

בניית שגרה שפויה של תפקוד והאכלה בחודשים הראשונים אינה קלה אך חיונית לתחושת ביטחון, שינה איכותית וניהול הבית. חשיבה וכתיבה של סדר היום של התינוק והאם הוא דבר מקובל וכדאי

סדר יום של תינוק בחודש-חודשיים הראשונים לחיי התינוק – שלושת המוקדים העיקריים

אוכל- חלב אם או פורמולה – 340-680 גרם חלב אם או פורמולה ביום. במידה ואת מניקה, עדיף לשאוב את החלב ולתת לתינוק חלב שאוב מבקבוק כדי לעקוב אחרי כמות האכילה היומית של התינוק. ישנם תינוקות שנראה כי הם יונקים שעות אחר בסופו של דבר כמות החלב שניזונים ממנה מעטה לעומת כמות הזמן שמחוברים לשד האם.

שינה – בחודשים הראשונים לחיי התינוק תינוק ממוצע ישן  16 שעות. מספר זה כולל שעות שינה בלילה ותנומות יום. שלוש תנומות במהלך היום – אחת בבוקר, אחת אחר הצהריים ואחת בערב.

זמן משחק, למידה והתקשרות – בזמן שהתינוק לא ישן או אוכל נותר זמן פנוי רב . נצלי את זמן זה למשחק, חשיפה למוסיקה ושירה, קריאה ודיבור לתינוקך (חשיפה לשפה), פיתוח מיומנויות מוטוריות חדשות (עידוד תנועות ראש וצוואר) וכמובן אינטראקציה משמעותית עם התינוק באמצעות משחק, מסאז', אמבטיה או טיול משותף.

סדר יום של התינוק

חמש בבוקר : האכלת בוקר ראשונה . התינוק מקבל  בדרך כלל 110-170 גרם חלב . התינוק בדרך כלל חוזר לישון אחרי בקבוק, דבר המאפשר לאם לחזור לישון (במידה והאם נמצאת בחופשת לידה) או לארגן את יתר בני המשפחה לקראת גנים ובתי ספר (תלוי מתי קמים) ובאיזה יום מדובר (מהלך השבוע או סוף שבוע).
שמונה –תשע בבוקר: בדרך כלל התינוק אוכל בקבוק נוסף.
תשע בבוקר עד שתיים עשרה בצהריים : זמן משחק עם התינוק.
רעיונות למשחק:
השכבה באוניברסיטה על הבטן מתן גרייה עם בובות ואביזרי הטרמפולינה. השכבה על הבטן - מגע וקריאה בשם התינוק המעודד תנעות ראש לשני הכיווניים לכיוון הקול.
השכבה בתוך כיסא טרמפולינה או כיסא רוטט המאפשר לתינוק לצפות בקלות במתרחש בבית ולנסות להושיט ולגעת במתקני הכיסא. מומלץ לא להרבות בזמן שהייה על טרמפולינה (יכול להשפיע על גב התינוק).
מסאז והפעלה מוטורית של התינוק – מסאז בכפות הרגליים והיידים ל התינוק. תנועות ערסול עם הרגלים, הזזה פסיבית של שני רגלי התינוק מצד לצד (תנועות התחלת היפוך פסיביות)
קריאת סיפור מבד או סיפור תמונות המשלב מגע וצלילים.

שתיים עשרה בצהריים עד שתים בצהרים : הכנת אוכל לתינוק ותנומה או רגיעה עם  או ללא מוסיקה.
זמן טוב לתת לתינוק לשהות בעגלה לבד עם מוסיקה מרגיעה ולטפל בענייני הבית לידו (מיון כביסה, הפעלת מכונה, קיפול כביסה, שטיפת כלים, עריכת רשימת מכולת).
שתיים עשרה עד שתיים בצהריים : אכילה של ההורים. מומלץ לשתות חצי שעה לפני הארוחה כוס מים כדי להפחית רעה וצמא. חשוב להרבות באכילת ירקות לצד המנה העיקרית ולא להתעצל לחתוך ירקות.חשוב להביט באוכל בזמן האכילה ולאכול לאט.

ארבע אחר הצהריים : האכלה של בקבוק נוסף לתינוק.
ארבע וחצי- חמש אחר הצהריים : זמן משחק וטיול
יציאה לטיול בעיר ובפארק בעגלה או במנשא רך. שילוב היציאה עם קניית מצרכים, מפגש עם חברים.
לאם המניקה, חשוב להצטייד בבקבוקי מים ולהרבות בשתייה של האם.  אם אתם מקבלים עזרה מהורים או מטפלת בשעות אחר הצהריים בחלק מימי השבוע,  נצלו זמן זה כדי לשטוף כלים ובקבוקים והכנת ארוחת ערב..
ספורט - פעמים בשבוע בדקו האם אתן יכולות להעדר מהבית לשעתיים בשעות אחר הצהריים או הערב במידה ויש מטפלת לצורך הליכה מהירה מחוץ לבית, שחייה או חוג חיטוב הגוף. מומלץ להתחיל לחזור לכושר כמה שיותר מוקדם לאחר אישור הרופא המטפל ובמידה ובריאות היולדת תקינה

שש לשבע בערב : ארוחת ערב לבני המשפחה. להרבות בסלטים ולאכול בשעות מוקדמות כדי לא לפתח רעב.  לאכול  ליד שולחן ולנסות לשתות כוס מים אחת לפחות כחצי שעה לפני הארוחה לתחושת שובע והפחתת בלבול בין רעב וצמא.
שבע – שמונה בערב : התינוק מקבל בקבוק נוסף /הנקה וחוזר לישון.
שמונה עד תשע בערב : רחצת תינוק על ידי ההורה השני שחזר מעבודה (ההורה שבילה פחות עם התינוק במהלך היום). כך לאפשר להורה השני לנוח, לשטוף כלים ולארגן בית.
עשר בלילה : רחצה וכניסה למיטה.
שתיים עשרה בלילה : האכלה מבקבוק. להשתדל לא להרגיל את התינוק לזמן על הידיים/צורך בגורם חיצוני לשינה ורגיעה.
שלוש בבוקר : האכלה מבקבוק נוסף
.
 

מומלץ
מומלץ לערוך יומן אכילה ולכתוב כמה אכל התינוק במהלך היום כדי לדעת כמה להשלים בלילה.
מומלץ להאכיל בבקבוק (גם עם האם מניקה – להעדיף חלב שאוב) כדי לדעת בדיוק כמה התינוק אכל.
מומלץ לתעד יציאות /החלפת חיתולים, כמו גם תיעוד של פריחה, יובש יוצאי דופן או התנהגות חריגה (אפטיות, אי שקט) על מנת לשתף את הרופא במידת הצורך.
בזמן פנוי - לבדוק או לעקוב אחר תהליך הסדרת תשלום דמי לידה מביטוח לאומי לחשבון היולדת (מילוי טפסים,קבלת טפסים, קבלת הכסף לחשבון היולדת).
תכנון - חשיבה האם עורכים טקס ברית /בריתה –אם כן באיזה היקף ומקום.
תגובות
לנועה, ממש לא כתבה אוטופית בעיקר לא לילד ראשון או שני או לאמא שנמצאת בבית וקצת מאורגנת ומארגנת סדר יום. ככל שמארגנים את סדר היום טוב יותר גם האמא וגם התינוק יוצאים מורווחים. השינה מסתדרת, האוכל, היציאות.
אודליה | 23-12-2016 03:36
הכי גרוע להנקה זה לשאוב ולתת מבקבוק! ני אם מנוסה שהנקתי חמישה ילדים בלי לשאוב. התינוק יודע כמה הוא צריך לאכול וגדל יפה מאד מהנקה הכי קרוב הכי בריא הכי מלא בכל היתרונות של ההנקה
רונית | 19-12-2016 13:45
כתבה אוטופית קשה לי להאמין שלמישהי חודש אחרי לידה היה כזה סדר עם התינוק
נועה | 13-04-2016 19:50
ממש לא נכון שלשאוב זה מחרב הנקה להיפך לי זה גרם להרבות את החלב
עדי | 21-01-2016 21:21
תני לי לנחש את וודאי יועצת הנקה וההמלצה לשאוב הורסת לך את האינטרסים הבן שלי ינק מהציצי והגיע ישר לבית חולים לא ידעתי כמה אכל והוא יתבייש אז בלי קשר למה יותר טוב המלצה לשאיבה בגילאים כל כך קטנים היא סופר רלוונטית רק כדי להיות בראש שקט שהתינוק שלך ששוקל פחות משלוש קילו מקבל אוכל די לפנטיות של יועצות ההנקה די די די!
נטלי פלג | 11-10-2015 08:07
ממש חוצפה ההמלצה \לשאוב\ ממש לא בסדר!!!שאהיה הורסת את יצור החלב!!! בשאיבה התינוק לא יקבל את השומן של החלב משאבה לא עושה מה שהתינוק עושה! חוצפה
גל | 08-10-2015 19:43
באיזה עולם אתם חיים זה ממש לא מציאותי הלוואי והיה נכון
עדי | 20-08-2014 18:34
לא נתקלתי מעולם בהמלצה לאם מניקה לשאוב במקום להניק ישירות! יכול לשבש הנקה אנא בדקו את עצמכם לפני שאתם מייעצים לאמהות טריות!
יוליה | 29-05-2014 14:46
במידה ואת מניקה עדיף לשאוב את החלב ולתת לתינוק חלב שאוב מבקבוק כדי לעקוב אחרי כמות האכילה היומית של התינוק .מתכון מובטח לחרב את ההנקה .
אלה ד | 28-05-2014 22:48
הוספת תגובה
שם:
תגובה: