עידוד התפתחות יכולות זחילה

התפתחות תינוקות

עידוד התפתחות יכולת זחילה

סביב גיל חצי שנה לעשרה חודשים, בהתאם להתפתחות הילד, מתחיל התינוק לזחול. כמו כל אבן דרך מוטורית גם זחילה מבוססת על פרמידת אבני דרך קודמות. על מנת שתינוק יגיע לזחילה איכותית הוא צריך להשלים אבני דרך מוטוריות קודמות. כדי לעזור לכם, ההורים, לקדם את ילדיכם לעבר זחילה, החלטנו להציג בכתבה זאת את אבני הדרך שאותם כדאי לעודד ולפתח לצורך זחילה.

מערכת הצלבה
מערכת ההצלבה היא היכולת לבצע תנועות מתואמות בין חלקי גוף נגדיים. למשל לתפוס את רגל שמאל עם יד ימין. איך לעודד תרגילי הצלבה ? כשתינוקכם שוכב על הגב ואתם מגישים לו צעצוע מצידו הימני, נסו להחזיק את ידו הימנית (לנטרל תנועה) ולעודד הושטה, תפיסה ואחיזה דווקא עם יד שמאל. גרו את יד שמאל במגע ועל ידי הושטת המשחק לכיוון היד ואז החזירו את הצעצוע לצד ימין ביחס לגוף התינוק. כשהתינוק שוכב על הגב ואתם רוצים להפעיל אותו, הפגישו יד ורגל נגדית. עזרו לתינוק לתפוס את רגל ימין עם יד שמאל וההפך. בצורה זאת גם תחזקו את יכולת ההצלבה וגם תעודדו את התינוק להכיר את גבולות גופו. למה מערכת ההצלבה חיונית לזחילה ? הזחילה פועלת על תנועות נגדיות. יד ימין ורגל שמאל מורמות קדימה ואז יד שמאל ורגל ימין. היכולת לתאם בין שתי צדי גוף נגדיים חיונית לזחילה.

תנועות ערסול וכיפוף מפרקים
לרוב רואים ערסול כאשר התינוק מביא את רגליו לכיוון הראש. תנועה זאת יוצרת בסיס לערסול ונקודת מוצא לתנועות רוטציה הנדרשים לזחילה. כאשר הגב מתוח ומיושר מדי (שרירי גב המיישרים חזקים משרירים מכופפים או בלתי מאוזנים), קשה לילד לצאת לתנועת רוטציה. בידקו האם התינוק נכנס בעצמו, בקלות ובתדירות לתנועות ערסול, כיפוף אגן וגב ? אם לא, הרבו באחיזת התינוק בתנועה מערסלת (במטרה לעודד כיפוף בגב התינוק). תרגיל נוסף הוא להשכיב את התינוק על הגב ולהביא את שתי רגליו לכיוון הבטן תוך ביצוע תנועות מעגליות או אנכיות. כדי לעודד כיפוף במפרקי השונים ניתן לייישן מגוון תרגילים: כדי לעודד תנועה של כיפוף בבירכיים. ניתן להשכיב את התינוק על הגב ולכופף את ברכיו אל בית החזה.אפשר לעשות תרגילי כיפוף רגליים על כדור פיזיותרפיה גדול. לשם כך נניח את התינוק על הבטן, נתמוך בו מאחור באיזור האגן ונטה את הכדור פעם לצד ימין ופעם לשמאל. במהלך העברת המשקל נראה כיצד התינוק מכופף את בירכיו. כשנטה את הכדור לצד ימין, הוא יכופף את רגל שמאל והפוך. כך ילמד התינוק לכופף את בירכיו דרך העברת המשקל. כיפוף בירכיים נדרש לזחילה.

 

יכולת העברת משקל ונשיאת משקל
יכולת העברת משקל מצד אחד לשני חשובה. ניתן לתרגל אותה כאשר התינוק שוכב על הבטן ועל האמות ואתם מגישים לו רעשן. כאשר הילד מנסה לתפוס את הרעשן הוא צריך להעביר משקל ולהישען על יד אחת באודו מושיט את היד השניה. תרגיל נוסף - כשתינוקכם שוכב על הבטן ונושא משקל על האמות, גשו אליו מאחורה, ישרו את רגליו, אחזו את המרפק הנגדי , יצבו אותו ולאט לאט עודדו  את הילד לנתק את היד השניה (כדי שהסותבב לאחורה ולראות אתכם מאחור). בצורה זאת התינוק יעביר משקל וישען על יד אחת. למה יכולת העברת משקל ונשיאת משקל חיונית כל כך לזחילה ? כי על מנת שהתינוק ירים יד ורגל להתקדם בזחילה הוא צריך ללמוד להעביר משקל ולהישען על היד ורגל השניה.

יכולת רוטציה והיפוך
יכולת לבצע רוטציה (תנועה סיבובית של הגב) היא הבסיס של תנועות התהפכות וזחילה. ניתן לעודד תנועות רוטציה על ידי השכבת התינוק על הגב, תפיסה וכיפוף יד או רגל וסיבובם לצד השני (לכופף רגש שמאל , להטות אותה לכיוון צד ימין ולעודד להיפוך המתחיל מהאגן).סיבוב סביב עצמם/סביב ציר גם הוא מסייע להתפתחות יכולות רוטציה. לצורך תרגול זה נניח את התינוק על הבטן, נשים צעצועי בקירבתו על מנת שיתפוס אותו. כשהתינוק מצליח, נוציא את המשחק מידיו ונעביר את הצעצוע לאיזור אחר מולו כדי שיתפוס שוב. האיזורים שנניח את הצעצוע ימוקמו בצורת מעגל, כך שבפועל התינוק אט אט יסתובב סביב עצמו בעיגול. למה רוטציה וסיבוב סביב עצמו חיונית לזחילה ? כי הזחילה מחייבת מרכיבים הושטת יד, חציית קו אמצע, רוטציה ונשיאת משקל.

כוח ואיזון כוח בין שרירים.
לצורך זחילה נדרשים שרירים חזקים. שרירי צוואר חזקים המאפשרים לתינוק לשכב על הבטן ולהרים את ראשו, חגורת כתפיים חזקה, המאפשרת לשאת משקל, כוח בגפיים תחתונות המאפשר לדחוף את הרצפה באמצעות כפות הרגליים ,כמו גם סימטריה /איזון בכוח השרירים של הצד הימני והשמאלי . למה כוח חיוני לזחילה ? אם לתינוק חגורת הכתפיים חלשה הוא לא יוכל להתרומם לעמידת שש, לא יוכל לדחוף עצמו כנגד כוח הכובד. אם רגליו חלשות הוא עלול לגלות קושי להתחיל, להמשיך ולהתמיד בזחילה.הכוח צריך להיות מאוזן. אם נראה שימוש מרובה ביד או רגל מסויימת ומיעוט שימוש בצד אחר, תמיד נגרה יותר לכיוון הצד "המוזנח".

לסיכום, זחילה, היא יכולת מוטורית המבוססת על מגוון רב של אבני דרך. שכלול תנועות הצלבה, העברת משקל, נשיאת משקל רוטציה וגרייה של שני צדי הגוף תעודד את התינוק להגיע לשלב הזחילה בקלות ובהנאה. יש לקחת בחשבון שלא כל תינוק רוכש את תהליכים אלו במקצב זהה. יש תינוקות שזוחלים בגיל חצי שנה ויש כאלו שיזחלו רק בגיל אחד עשרה חודשים (וזה בסדר !!) .יש תינוקות שנוכל לראות בהדרגה כיצד לומדים לשבת, לעמוד עמידת שש ולזחול ויש תינוקות שבשבוע אחד פתאום "ילמדו" לעשות את כל אלו יחד. היות והרבה מהתהליכי הלמידה  המוטורית הינם מוחיים, נסתרים מהעין, מומלץ להמשיך בהם ללא תלות בראיית תוצאות מידיות.

 

קראו עוד בפורטל על סוגי זחילות אצל תינוקות
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: