התקשרות עם הרך הנולד

התיקשורת עם הרך הנולד


האם אתם זוכרים את הבכי הראשון של תינוקכם ? מרגע לידתם תינוקות מתחילים להתקשר. בתחילה בכי התינוק עשוי להישמע כשפה זרה. אבל עוד לפני שמבינים את שפת התינוק, אנו מסוגלים לענות על צרכיו. מהי שפת התינוקות ? איך ניתן להבין את שפת הבכי של התינוק ?

איך מתקשרים התינוקות ?
התינוקות נולדים עם יכולת לבכות, שזו התקשורת הראשונית והבסיסית ביותר. בכי התינוק אומר לכם בדרך כלל שמשהו לא בסדר: כמו בטן ריקה, חיתול רטוב, רגליים קרות, עייפות,

במהרה תוכלו לזהות איזה צורך התינוק מבטא ולהגיב בהתאם. לפעמים, יכולים לזהות את צרכי התינוק לפי סוג הבכי שלו. לדוגמא בכי של "אני רעב" יכול להיות קצר ובקול נמוך, ולעומת זאת בכי של "אנימרוגז" יכול להישמע סוער. תינוק עשוי לבכות גם שהוא מוצף מריבוי מראות וקולות של העולם מסביבו, הבכי הוא אחד הדרכים שהתינוק פורק את עומס הגירויים.

תינוק בן יומו יכול להבדיל בין קול אנושי ובין קולות אחרים. נסו לשים לב איך התינוק מגיב לקולכם, אשר מתקשר אצלו עם דאגה, אוכל, חום, ומגע. אם תינוקכם בוכה בעריסה, שימו לב איך קולו נרגע במהירות כשהוא שומע שאתם מתקרבים. שימו לב איך התינוק מקשיב כאשר אתם מדברים אליו בטונים אוהבים. התינוק עדיין לא מתואם במבט ובהקשבה, אבל אפילו כאשר הוא בוהה ממרחק הוא יאזין לקולכם. התינוק יתאם את מצב גופו או את מבטו, ואפילו יזיז את זרועותיו ורגליו בזמן שאתם מדברים איתו. מתישהו במשך החודש הראשון לחייו, יראה התינוק בפעם הראשונה מעין הצצה חטופה של הצחוק הראשון שלו, שהוא תוספת מבורכת לכישורי התקשורת שלו. כשיגיע צחוק זה הוא יסחוף אחריו גל של חיוכים ותקשורת מיוחדת.. בחודש הראשון התינוק מפיק קולות לא רצוניים ורפלקסיביים בעיקר, קולות הקשורים לבכי ולקולות הקשורים באכילה וברפלקסים של הפה.בשלב זה התינוק עדיין לא יכול להפיק צליל רצוני אך זכרו שהוא מקשיב ולומד את צלילי הסביבה ומאפייני התקשורת המילולית.

מה עלינו לעשות – איך מתקשרים עם הרך הנולד?
ברגע שאוחזים את התינוק לאחר הלידה, מתחילה התקשורת על ידי החלפת מבטים, קולות, ומגעים. תינוקות לומדים במהירות על העולם באמצאות החושים שלהם.

כאשר הימים לאחר הלידה חולפים, הרך הנולד מתחיל להתרגל לראותכם ולהתמקד על פניכם. חושי המגע והשמיעה חשובים גם הם. התינוק יסתקרן מרעשים, אבל בעיקר מהקולות המדוברים. כדאי לדבר אל התינוק בכל הזדמנות, למרות שהוא לא מבין מה שאומרים. השקט הנפשי , הקול המרגיע , מעבירים לו מסר של ביטחון. כמעט מכל מגע איתו לומד התינוק משהו מהחיים, ולכן יש לספק לו הרבה נשיקות עדינות, כדי שירגיש שהעולם הוא מקום בטוח, עדין ושקט.

התקשורת עם התינוקות מתמקדת בסיפוק רצונותם, לכן הגיבו תמיד לבכיים (לא ניתן לפנק אותם ביותר מדי תשומת לב). למעשה, היענות מיידית לבכיים של התינוקות גורמת להם להבין שהם חשובים לנו, ושווים תשומת לב.

יהיו בודאי מקרים שלמרות שתיענו לכל צרכי התינוק, הוא ימשיך לבכות. אל תתייאשו- תינוקכם יכול להיות מעורר יתר על המידה, נמרץ יתר על המידה, או שזקוק לבכי ללא סיבה נראית לעיין. אופייני לתינוקות שיש להם זמן קבוע בכל יום בו הם לא שקטים. לעיתים קרובות זה קורה בין שעות הערב המוקדמות ועד לחצות. למרות שכל התינוקות בוכים ומראים מעט אי שקט,אם התינוק בריא ולמרות זאת בוכה בכל יום במשך 3 שעות יותר מ-3 ימים בשבוע בתקופה של 3 שבועות לפחות, מדובר במצב הדורש בדיקת רופא. יתכן והתינוק סובל מכאבי בטן (מצב שניתן להקל עליו דרך טיפול בתרופות/טיפות, תנועה של הליכה, נענוע, קפיצה על הכדור וכד'). החדשות הטובות הן שכאבי בטן מסוג זה מתרחשים למשך זמן קצר. רוב התינוקות מתגברים על כך בערך בגיל 3 חודשים.

אורות אדומים
דברו עם רופא הילדים שלכם, באם התינוק בוכה במה שנראה במשך זמן ארוך מהרגיל. אם הבכי נשמע משונה או אם בכי מלווה בירידה בפעילות, אכילה גרועה, או תנועות ונשימה לא סדירה. הרופא יוכל להרגיעכם, או שיבדוק אם אכן ישנה סיבה רפואית למצוקת התינוק. הסיכויים הם שהכל בסדר, ולדעת זאת יעזור לכם להירגע ולהיות שקטים , כאשר תינוקכם לא רגוע.

להלן מספר סיבות לבכי ממושך של תינוק:

התינוק חולה. תינוק שבוכה גם שמחזיקים אותו בידיים או מנענעים אותו בעריסה עלול להיות חולה. יש לקרוא לרופא, במיוחד אם לתינוק יש חום של 38 מעלות או יותר.

לתינוק יש גירוי בעיניים. קרנית משופשפת או גוף זר בעין התינוק גורם לאודם ולדמעות. יש לקרוא לרופא.

התינוק סובל מכאבים. סיכת חיתול פתוחה או עצם אחר יכול לפצוע את עור התינוק. הביטו מקרוב בכל מקום, אפילו על כל אצבע ביד או ברגל ( לפעמים שערה יכולה להיתקע מסביב לאצבעות התינוק ולגרום לכאב ).

טיפים חשובים
כאשר אתם מדברים או שרים לתינוק, השתדלו לקרב את הפנים לפניו (עד מרחב של 20 ס"מ) על מנת שהתינוק יוכל לראות אתכם ולמקד את מבטו בכם. קחו בחשבון שראיית התינוק טרם הבשילה ולכן במרחקים גדולים, יתכן ותינוק יתקשה לראות במדויק את הבעות פניכם ותנועת השפתיים שלכם.

כשאתם שרים או מדברים לתינוק עשו זאת לאט ובברור תוך העמדת הפנים שלכם מול פני התינוק. השתמשו הרבה בחזרות בתוך שיר ובשירים קבועים. החזרתיות הפנימית בתוך השיר והחזרה על שירים קבועים תסייע ליצירת ביטחון והנאה מתקשורת זאת. בשלב מאוחר יותר ילמד התינוק גם את משמעות המילים....

תמיד זכרו, התינוק עדיין לא יודע להפיק צלילים רצוניים אך הוא מקשיב ולומד תקשורת ושפה בכל יום. לאור כך, דברו עם התינוק באמצעות מילים קצרות המסבירות במה נוגע, מה אוכל ומה עושה והגיבו תמיד לתקשורת עין או תנועה שהוא יוצר באמצעות חיוך ומילים. "השיחה" עם התינוק והתגובות לצורות התקשורת שלו הם המפתח להתפתחות תקשורת ושפה.
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: