מהי מלווה התפתחותית לתינוקות

22.6.17

מהי מלווה התפתחותית לתינוקות

מאת: נטע בכר
גננת לשעבר, מלווה התפתחותית ומדריכת שינה
050-5983830

מלווה התפתחותית, כשמה כן היא : מלווה את הילד הבריא בהשגת אבני הדרך ההתפתחותיות (כמו: הרמת הראש והשענות על אמות, התהפכות, ישיבה והתיישבות, עמידת שש, זחילת שש, עמידה והעמדות, הליכה סביב רהיט), תוך הכוונה ותיווך נכון. המפתח להתפתחות מוטורית תקינה טמון בשכיבה על הבטן. בעקבות ההמלצה של משרד הבריאות (החל משנת 2000), להשכיב תינוקות על גבם בזמן שינה ע"מ להפחית מקרי מוות בעריסה), נשארים תינוקות רבים לשכב על גבם גם בזמן עירות וכתוצאה מכך נוצר עיכוב התפתחותי מוטורי.

סיבה נוספת לעיכוב יכולה לנבוע מחוסר ידע (איפה כדאי למקם את הצעצוע, ע"מ שהתינוק יצליח להתהפך מהגב לבטן), מחסור באביזרים נכונים (רעשן שהתאים לתינוק בגילאי 2-4 חודשים לא יתאים לילד בן 7-8 חודשים) וחוסר התארגנות במרחב (משטח פעילות רך מדי). לעיתים די בהכוונה נכונה להורה או תרגול קצר לתינוק ע"י כך שנראה לו את הדרך, ע"מ להגיע לייעד (התיישבות, זחילה, עמידה על שש וכדו').

כאן באה המלווה ההתפתחותית, ובאמצעות הידע שרכשה, יכולה לפתור את הקושי במפגש אחד או בכמה מפגשים, באמצעות הקשבה לכם ולתינוק שלכם והתאמתה לאישיותו ולצרכיו.
 כמו כן, אם המלווה ההתפתחות מבחינה בקושי יוצא דופן (כמו: טורטיקוליס, אי החזקת ראש בחודשים מתקדמים), תפקידה להסב את תשומת ליבם של ההורים ולהפנות לגורמים המתאימים (כמו: פיזיותרפיסטית התפתחותית).

ההורה הסביר, אשר יבחין בקושי התפתחותי אצל תינוקו, יפנה למכון להתפתחות הילד. אולם, מפאת אורך התורים, קיים חשש שעד שיגיע תורו במכון, יגדל הפער אצל בנו/בתו והעבודה תהיה ארוכה יותר.לאור זאת, לצד קביעת התור במכון להתפתחות הילד, כדאי להיוועץ במלווה התפתחותית.
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: