התאמת נעליים לתינוקות ולפעוטות

התאמת נעליים לתינוקות ולפעוטות

על תינוקות ונעליים

רגלי תינוקות ופעוטות גדלות במהירות, לכן הורים צריכים לעקוב אחרי גדילת התינוק ולהתאים גרביים ונעלים על פי מידתו. הידעת ? נעילת נעלים שאינה מתאימה לגודל הרגל עלולה לגרום לכך שהעצמות הרגל לא תגדלנה בצורה ישרה. העצמות באצבעות הרגל של תינוקות הן רכות ועדינות. כאשר הן נלחצות על ידי מגפיים, גרביים,בגדים גם בזמן שכיבה בעגלה, האצבעות לא יכולות להתיישר ולגדול בצורה נכונה. לכן חשוב לדאוג שרגלי התינוק יהיו חופשיות כמה שיותר, על ידי השארת מקום באורך וברוחב אצבעות בבגדי האוברול, בגרביים ובנעליים.

האם הסתכלת פעם על רגלי התינוק או הפעוט ?
אם תתבונן ברגלי התינוק קרוב לוודאי שתראה רגל שטוחה ורכה (קשתות הרגל מתפתחות בגיל מאוחר יותר). מומלץ לשים לב האם מבנה הרגל או הדריכה עליה נראה סימטרי מבחינת אזור ומיקום הדריכה (האם הפעוט דורך על איזור מסויים של הרגל יותר מאשר אזור אחר). לעיתים ניתן לראות פעוטות עם רגל או רגליים הפונים כלפי פנים. בדרך כלל מצב הזה מתקן את עצמו עד גיל שמונה או תשע שנים, וטיפול בדרך כלל לא נדרש. ישנם פעוטות עם רגל או רגליים הפונות כלפי חוץ . גם מצב זה בדרך כלל משתפר ומתקן בעצמו ללא התערבות. ואולם, יש מצבים שהילד הולך רק על קצוות האצבעות ולא דורך על כל כף הרגל. במצבים אלו מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה. בכל מקרה שיש ספקות לגבי מבנה הרגל והליכת הפעוט מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים. בעת הצורך הפעוט יופנה לאבחון אצל כירופרקט, אורטופד, או פיזיותרפיסט לילדים.

איך שומרים על רגלי התינוק ומתאימים לתינוק גרביים ונעליים ?

הכנו לכם מספר טיפים חשובים :

מתי מתחילים לנעול נעליים והאם נעליים הם דבר רצוי להתפתחות הרגל ?
ככלל, התפתחות הרגל והיכולת לשאת משקל טובה יותר כאשר רגלי התינוק חשופות. גם התפתחות קשתות הרגל ומבנה אופטימלי נעשה בצורה טובה יותר כאשר הרגל חשופה.  ואולם כשהפעוט גדל ונמצא בחוץ ובעיקר בחורף, אין מנוס מגרביים ונעליים. כשמודבר בפעוט שאינו הולך אין צורך בנעליים, אך חשוב לשים לב שחליפות התינוק לא יהיו קטנות באזור הרגליים. במידה ויש ספק, מומלץ לגזור אותן במקום שהן קטנות או לוחצות, ולהשתמש בגרביים במקום. נעליים כדאי להתאים לילד שלמד ללכת לבד. כדאי לדרג את התהליך ולהשתמש בהתחלה בנעליים רק להליכה בחוץ ולזמן קצר. אם נועלים נעליים לאחר הרחצה, חשוב לזכור לייבש את רגלי הפעוט היטב בעיקר ברווח בין האצבעות, לגזור ציפורנים בצורה ישרה ורק אחר כך לנעול נעליים.

איך בודקים שנעליים מתאימות לתינוק או לפעוט ?
תינוקות לא יכולים להראות האם נעל נוחה ולכן חשוב לבדוק האם הנעל מתאימה לילד היטב.כאשר קונים נעלי תינוק מומלץ למדוד אותן על ידי מודד מוסמך (בעל חנות נעליים, המכיר את התחום). ככלל, הנעליים צריכות להיות בערך סנטימטר אחד יותר מאורך האצבע הארוכה ביותר, ורחבות מספיק כדי שכל  אצבעות הרגל יהיו במצב שטוח. נעליים עם אבזם, או סקווטש, מחזיקות את העקב במקומו, מונעות מהרגל להחליק קדימה ולגרום לנזק באצבעות ולכן מועדפות. העמידו את הילד על קצות האצבעות, אם עקב הרגל בנעל מחליקה, סימן שהנעל לא מתאימה.

חומרי נעליים וגרביים המתאימים לתינוק
כדאי לקנות נעליים שעשויות מחומרים טבעיים כמו עור כיוון שחומרים אלו "נושמים". נעליים מפלסטיק גורמים לרגל להזיע ועלולים לגרום זיהומים פטרייתים ושריטות.  הגרביים הטובות ביותר הן כמובן גרבי כותנה. גם אותם חשוב להתאים לגודל רגלי התינוק.

כל כמה זמן מומלץ לבדוק את גדילת הרגל לצורך התאמת נעליים ?
ההמלצה היא שילדים מתחת לגיל ארבע ימדדו נעל כל שישה עד שמונה שבועות וילדים מעל גיל ארבע ימדדו נעל כל עשרה  עד שתיים עשרה שבועות. מדידה זאת תאפשר מעקב אחרי התפתחות גדילת הרגל. חשוב להימנע מנעילת נעליים כשהאצבעות לוחצות, כיון שהן עלולות לא להתאים לרגלי הילד ולגרום לנזק, אי נחות או כאב לעצמות הרגליים.

מהי חנות נעלים טובה ?
לא כדאי לקנות נעליים בחנויות שבהן שואלים אותך לגודל רגלי הילד במקום למדוד אותן בעצמם. אל תסמוך על השאלה "האם הנעליים נראות נוחות"? כיון שעצמות האצבעות של הילד הן רכות, עיוות ולחץ יכול לקרות גם כאשר אתה או הילד לא מרגיש בהם תחילה. הימנע מקנייה או קבלת נעליים מיד שנייה, כיון שהן מתאימות למשתמש הקודם שלהן, ועלולות לגרום ושפשוף ולא לתמוך באזורים חשובים ברגל.

הליכה נעימה ובטוחה
תגובות
כתבה טובה מאוד תודה על כל המידע
שני | 13-10-2014 12:43
הוספת תגובה
שם:
תגובה: