גדילת תינוקות - אחוזוני גדילה תינוקות

גדילת תינוקות
אחוזוני גדילה תינוקות


התפתחות , גדילה ומדידת התפתחות של תינוקות

אחוזוני גדילת תינוקות הם מדדים המראים איפה נמצא התינוק או הילד ביחס לתינוקות או ילדים בגילו. בתרשימי גדילה, האחוזונים נראים כקו מעוקל . כאשר רופא המשפחה משווה את משקל וגובה הילד ביחס להתפתחות בני גילו, הרופא יכול לראות באיזה אחוזון נמצא הילד. ככל שהאחוזון גבוה יותר, הילד גדול יותר בהשוואה לבני גילו ומגדרו במדדי גובה ומשקל. ככל שהאחוזון נמוך יותר, הילד קטן יותר. לדוגמא, אם ילד בן -4 שוקל בטווח אחוזון עשירי, משמעות הדבר היא שעשר אחוז מהילדים בני גילו שוקלים פחות ממנו, ואילו תשעים אחוז מהילדים בני גילו שוקלים יותר ממנו.

 

מהו אחוזון 50 , אחוזון 95 ואחוזון  5 ולמה חשוב להתייחס למדדים אלו באופן מוגבל :
אחוזון חמישים הוא הערך הממוצע של האוכלוסיה. אחוזון 95 הוא האחוזון העליון. משמעות אחוזון זה היא שמרבית האוכלוסיה נמצאת מתחת למדד זה. אחוזון 5 הוא האחוזון משרבית האוכלוסיה(בני אותו גיל) נמצאת מעליו. כפי שיפורט בהמשך, למרות שמיקום המשקל והגובה ביחס לאחוזונים הוא חשוב, יותר חשוב לדעת מה מגמת הגדילה, עקביות המגמה וההתאמה בין ערכי המשקל והגובה. חשוב להתייחס לאחוזונים באופן מוגבל, שכן ישנם נתונים טבעים (הביולוגים/המולדים) לכל ילד , והדבר הכי חשוב הוא למצות את פוטנציאל נתונים אלו על בסיס התפתחות וגדילה תקינה. זכרו, יש ילד שיתחיל ללכת בגיל עשרה חודשים בקלות ובמהירות והשני יתחיל רק בגיל שלושה עשר לעשות צעד ראשון. שני התינוקות הללו בריאים ונורמלים, היות ושניהם עומדים בטווח הנורמה. אין צורך לנסות להביא את התינוק להיות הכי טוב בכל מדד בכל זמן.

 

איך נקבעים אחוזוני גדילה תינוקות
the centers for disease control and prevention - cdc
יצר תרשימי גדילה נפוצות בארה"ב. תרשימים אלו עודכנו לאחרונה בשנת 2000. נתונים אלו מבוססים על איסוף מדדי משקל, גובה והיקף ראש של אלפי ילדים ברחבי ארה"ב. היות ומאפייני הגדילה בארץ שונים מעט יש להתייחס לאחוזוני הגדילה שמקורם בארה"ב באופן מעט מסוייג.

 

מה משמעות מיקום על פי אחוזוני גדילה  תינוקות ?
מיקומו של הילד באחוזון נמוך או גבוה יותר אינו בהכרח מעיד על היותו בריא יותר או לחלופין על תינוק או ילד הסובל מבעיות בריאותיות כלשהם. לדוגמא, ילד בן 4 שנמצא באחוזון העשירי במדד המשקל ונמצא גם באחוזון העשירי במדד הגובה (עשר אחוז מהילדים בני גילו נמוכים יותר ורזים יותר ממנו), הוא ילד קטן יותר ממוצע הגיל. אין הדבר אומר שיש לו בעיה בריאותית כלשהי. חשוב לבדוק את התפתחות האחים של ילד זה ולראות האם התפתחותם הייתה דומה לשלו בגיל זה. אם כל בני המשפחה נמוכים ורזים, הילד הצעיר לא יהיה שונה.

 

האם יש אחוזון גדילה אידיאלי לילד ?
אין אחוזון גדילה אידיאלי לילד. ילדים בריאים יכולים להיות במשקל וגובה מגוון. ילד באחוזון 12 יכול להיות בריא בדיוק כמו ילד באחוזון 57 . באופן אידיאלי כל ילד יגדל בתבנית גדילה עקבית במהלך השנים, כלומר יגדל במשקל ובגובה באותו זמן ובערכם מותאמים ופרופורציונלים זה לזה. במקרה זה אם הילד בן ארבע נמצא באחוזון עשרי במדדי משקל וגובה וגודל בהדרגה, אך ממשיך להיות באחוזון עשר גם בגיל חמש ושש , מדובר בסימן לתבנית התפתחות טובה (נוכח העיקביות שבה). 

 

איך ניתן לזהות בעית גדילה  באחזוני גדילה של ילדים
מעקב אחרי ילדים שמשנים תבנית התפתחות
אם ילד היה באחוזון חמישים במדדי גובה ומשקל עד גיל חמש ואז מדד הגובה ירד לאחוזון שלושים בגיל שש, יתכן וישנה בעיית גדילה, היות והילד לא ממשיך את תבנית הגדילה העקבית הקודמת . ילדים רבים מראים שינויים במקצבי גדילה בשלב מסויים בהתפתחות , אך חשוב להיות במעקב בתחום זה ובמידה ויש חריגה משמעותית בתבנית הגדילה הרגילה.
חוסר התאמה משמעותי בין מדדי משקל וגובה

אם ילד נמצא באחוזון ארבעים במדד הגובה ובאחוזון שמונים וחמש במדד המשקל (הוא גבוה מארבעים אחוז מהילדים בני גילו ושוקל יותר משמונים וחמש בני גילו), יתכן וקיימת בעיה. לעומת זאת, אם הילד הוא באחוזון שמונים וחמש הן במדד המשקל והן במדד הגובה  ושומר על אחוזון זה בתהליך התפתחותו , הדבר מעיד על התפתחות תקינה, שבה הילד גבוה וגדול מממוצע בני גילו.
תגובות
ברור שזה לא שטויות אבל זה לא בהכרח מעיד על בעיה כל שהיא
חגית | 02-02-2015 12:25
זה לא שטויות בכלל ,זאת דרך חשובה לעקוב אחרי התפתחות התינוק
מרי | 18-08-2014 11:28
נכון אני יומיים רק שאבתי והתינוקת שכחה ממני ומההנקה
אנונימי | 29-07-2014 15:22
לא להקשיב לאחות טיפת חלב וכל השטויות של האחוזנים, כל תינוק עם קצב הגדילה שלו.
אחוזני גדילה שטויות במיץ | 19-04-2014 10:44
אחוזני גדילה של תינוקות זה הכל שטויות ,העיקר שהילד גדל ומתפתח
דנה | 12-04-2014 10:29
הוספת תגובה
שם:
תגובה: