התפתחות מערכת שיווי המשקל של תינוקות מאת יעל זקוב

התפתחות של תינוקות – מערכת שיווי משקל

מאת: יעל זקוב – מרפאה בעיסוק לתינוקות ופעוטות.
מדריכת הורים לתינוקות בסיכון לאיחור התפתחותי ומנחת סדנאות ללווי התפתחותי
לתינוקות שנולדו פגים.
מפעילה שירות ביקורי בית להדרכת הורים.

השמירה על שיווי המשקל אינה דורשת מאתנו מאמץ מודע בעודנו קמים, מתיישבים או הולכים. גופנו כל כך מתורגל בפעילויות אלו והוא יודע לשמור על שיווי המשקל באופן אוטומטי. אבל מה קורה למי שמנסה ללמוד פעולות אלו בפעם הראשונה בחייו, לתינוק למשל ? מערכת שיווי המשקל היא בסיס לכל תנועה חדשה שהתינוק לומד לעשות וכדאי לנו, ההורים, להכיר אותה.

חוש שיווי המשקל חשוב ביותר להתפתחות הילד, ליכולת שלו ללמוד תנועות חדשות שיאפשרו לו להשתלב בעולם האנושי המתפקד סביבו. שיווי המשקל מתחיל להתפתח בשבוע ה-25 להריון כאשר העובר זז "ומתעמל" ברחם, שם הוא עדיין לא מושפע מכוח הכובד והוא יכול להתהפך ולרחף כמו אסטרונאוט בחלל. עם לידתו, חש התינוק את כוח הכובד, אך שריריו רכים וחלשים מכדי להתמודד עם האתגר ולכן יזוז מעט מאוד.

הקשר שבין תנועה לבין מערכת שיווי משקל
תינוקות צעירים בני מספר שבועות לומדים להרים את ראשם כאשר הם שוכבים על הבטן. תנועה זעירה זו היא משימה עצומה ליצורים הלומדים לבצע פעולה רצונית ראשונה, והם לא יעזו לעשות אותה עם לא יחושו (בחושיהם הפנימיים) בטחון. מהו בטחון זה? יכולת הגוף לחזור לאיזון ולא ליפול למקום לא ידוע. אם כן, חוש שיווי המשקל הוא תנאי לתנועת הראש מצד לצד. מאידך גיסא,  תנועת הראש מפתחת את שיווי המשקל ומובילה להבשלתו לקראת התנועה הבאה – למשל הושטת היד למשחק והשענות רק על יד אחת. כפי שניתן להבין מדוגמה זאת, התנועה ושיווי המשקל מבשילים במקביל ומאפשרים זה את זה בתהליך ההתפתחות של התינוק.

למה חשוב לעודד את תנועת התינוק והתפתחות מערכת שיווי משקל
הורים המעוניינים להיות שותפים בתהליך התפתחות התנועה ושיווי המשקל מוזמנים מאוד לעשות זאת , מכמה סיבות. ראשית, כמו המבוגרים והילדים, גם התינוקות בימינו זזים פחות בהשוואה לעידנים קודמים (תינוק צעיר הקשור במנשא בד לאם העובדת בשדה, חווה המון גירויים של תנועה במרחב ומערכת שיווי המשקל שלו נתרמת מכך). החיים המודרניים הם נוחים וקלים ודורשים פחות אתגר גופני. אנו נוטים לגונן על התינוקות מפני סכנות (ובצדק) אך גם מגבילים אותם במובנים אחרים. שנית, רצוי להעריך כראוי את תפקידה של התנועה במרחב בהתפתחות הכללית. תנועת התינוק מאפשרת לו התפתחות שכלית שכן דרך התנועה הוא לומד על העולם. תפקידה מכריע גם בהתפתחות המערכת החברתית והרגשית שכן היא מאפשרת לו להפוך לעצמאי (קצת) וללמוד מיהו יחסית לאחרים. שלישית, זה כיף! הניפו תינוק בן 4 חודשים באוויר וצפו בו מתגלגל מצחוק. באופן אוטומטי תצחקו אליו גם אתם וביחד תהיו שותפים לחוויה נעימה ומלמדת.

הגיל והתרגיל. מתי כדאי להתחיל ואילו משחקי שיווי משקל מומלצים.
מתי כדאי להתחיל להניע את התינוק במרחב? התשובה היא מההתחלה. יש לזכור כי מערכת שיווי המשקל מתפתחת בהדרגה והתנועה צריכה להתאים לצורך של התינוק על פי השלב ההתפתחותי בוא הוא נמצא.

מגיל לידה: עם לידתו, הצורך ההתפתחותי העיקרי של התינוק הוא להרגיש בטוח. בעוד התנועה הייתה שיגרת חייו ברחם, שם צף לו כל הזמן, עם הלידה הוא יוצא לעולם קבוע ונוקשה. זו הסיבה שהוא מעדיף להיות על הידיים כל הזמן, כאן -  מלבד החום, הריח והקול המוכר - הוא מרגיש את התנועה. מומלץ - החזיקו את תינוקכם קרוב לגופכם ובידכם תמכו בראשו, שירו לו שיר או השמיעו מוסיקה שאתם אוהבים (חינוך מוסיקלי מגיל אפס) ורקדו בעדינות.

מגיל חודש עד 3 חודשים: נדנוד היא דרך ידועה ובדוקה להרגיע תינוקות מאז ומעולם. התנועה הצפויה והמונוטונית עוזרת לגוף להשכיח תחושות שליליות של חוסר מנוחה או קושי (דמיינו את עצמכם שטים על מזרון בבריכה חמימה).  בזמנים בהם תינוקכם רגוע כדאי להפוך את הנדנוד למשחק התפתחותי של שיווי המשקל.
משחק מומלץ - השכיבו את תינוקכם על כדור ים על ביטנו. השאירו את הכדור מנופח ברובו (לא עד הסוף) כך יהיה רך והתנועה עליו תהיה איטית יותר. משחק זה מתאים במיוחד לתינוקות שאינם מרגישים נוח בשכיבה על הבטן, שכן השכיבה על הכדור ובמיוחד הנדנוד עליו, נוחים מעט יותר. זהו משחק מצוין לקראת פיתוח יכולת הרמת הראש וחיזוק שרירי הצוואר והגו.
מגיל 4 עד 7 חודשים: בתקופה זו תינוקות נהנים במיוחד ממשחקים הקשורים בהנפות באוויר, הקפצות או דהירות. הסיבה לכך היא ששרירי גופם, ובעיקר של פלג הגוף העליון, חזקים יותר והם מצליחים להחזיק את ראשם ולייצבו בכוחות עצמם. כאשר הם מוצאים את עצמם "מוקפצים" למעלה, הם מגילים עולם חדש, מתלהבים מהתנופה ואף יידעו לבטא זאת בצחוק מתגלגל ומדבק.
משחק מומלץ של משחק קפיצה לגובה - אחזו בתינוק מתחת לזרועותיו עם פנים אליכם, והרימו אותו כך שכפות רגליו ייגעו  ברצפה. הורידו אותו מעט למטה כדי שברכיו יתכופפו והוא ידחוף כביכול את הרצפה ואז הניפו אותו מעל לראשכם, תוך שאתם שומרים על קשר עין, מחייכים ומעודדים אותו.

מגיל 8 עד 12 חודשים: עתה תינוקכם נע במרחב, מתגלגל או זוחל, ומאתגר בעצמו את מערכת שיווי המשקל הפנימית שלו. בכל פעם הוא לומד תנועה חדשה ובתום התקופה ינסה להתרומם ולעשות את צעדיו הראשונים. משחקים לפיתוח מערכת שיווי המשקל יתמכו בתהליך, ירחיבו את מיומנויותיו ויבססו את הביטחון הדרוש כדי להעיז ולעמוד.
משחק מומלץ של מרוץ מכשולים – הורידו את הכריות הגדולות מהספות אל הרצפה והיפכו את הסלון לגי'מבורי. הסתירו באופן חלקי צעצועים מאחורי הכריות או התחבאו בעצמכם למשחק "קו-קו" ועודדו את התינוק לזחול על ובין הכריות. כל עליה או ירידה תפתח את חוש שיווי המשקל מחדש ותחזק את יכולתו לקראת העמידה וההליכה.

הקשר בין שיווי משקל לבין התפתחות יכולות קשב וביטחון אצל תינוקות
דמינו את עצמכם שומרים על שיווי משקל, בעודכם עומדים על קורה. ידכם פרוסות מעט לצדדים לעזרה, והנכם מתרכזים בחלוקת המשקל (משווים) בין שני חלקי הגוף. השמירה על שיווי המשקל היא שמירה על האמצע, והיציבה הטובה בהחלט דורשת ריכוז. הקשר בין שיווי משקל ובין קשב וריכוז אינו ברור דיו, אך זוכה בעת האחרונה לבדיקה מדעית במחקרים שונים. גם אם עדיין אין הוכחה לכך שמערכת שיווי משקל חופפת ליכולת הרגיעה והריכוז, הקשר ביניהם ידוע מזמן בתורות היוגה העתיקות. תחום אחר שנחקר לאחרונה הוא הקשר בין מערכות שיווי המשקל ובין תחושת ביטחון. גם כאן  מצטלבים להם הגוף והנפש בדרך שמאתגרת חוקרים ברחבי העולם להבין איך זה קורה. ההיגיון הפשוט אומר שילד שסומך על גופו, שידע לחזור לאיזון מכל תנוחה או פעולה, יסתובב בעולם חופשי ובטוח. במחקר ישראלי עתה נשאר למדענים להבין את התהליך הביולוגי שמנהל את הקשר הזה. לאור דברים אלו, בעודכם נעים עם תינוקכם, מקפיצים אותו או מאתגרים את תנועתו העצמאית, תשמחו ודאי לדעת, שאתם גם עוזרים לו לחוש ביטחון בעולם ותורמים ליכולתו לשמור על איזון.

יעל זקוב
מרפאה בעיסוק לתינוקות

לצורך התייעצות, הדרכה ו/או ליווי התפתחותי ניתן לפנות ליעל זקוב
054-7878478

yaelzakov@gmail.com

 
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: