זמן מסך לילדים

זמן מסך לילדים


מחשבות על זמן מסך של הילדים.
מאת : אמא של זהר ומאיה
תאריך: 14.6.15


לפני שילדתי את ביתי השנייה מאיה , הייתי. בטוחה שאני לא אתן לבנותי לצפות באייפד, לשחק באייפון ולראות טלוויזיה. כאשת חינוך קראתי מאמרים רבים בנושא שהבהירו נקודה ברורה: חשיפה למסכים בגיל צעיר היא אינה בריאה וטובה לילד. היא מעלה את השכיחות לבעיות השמנה, סכרת (כי הילד יושב וצופה במקום לנוע), היא מעלה את הסיכון להפרעות קשב ואימפולסיביות והיא אינה מאפשרת למידה עמוקה ואיכותית כפי שמתרחש דרך משחק ולמידה מקבוצת השווים או עם מבוגר.

כשזהר ביתי הבכורה נולדה, השתדלתי לא לחשוף אותה כלל למסכים. לא טלוויזיה, לא אייפד. כל המסכים האלו כל כך ממכרים ולא בריאים לעיניים, לראש למיומנויות השפה ולמיומניות החברתיות ... חשבתי לעצמי. שנה וחצי מרגע שזהר נולדה, ילדתי את מאיה ואז הבנתי שתיאוריה בנפרד ומציאות בנפרד. שתי ילדות קטנות בבית לא השאירו לי זמן פנוי בלשון המעטה.  כאמא את צריכה להתעסק בכביסות, בהחתלות, בבישולים קלים, בניקיונות ובעבודה ופשוט אין זמן, עצוב ככל שיהיה...  מה לעשות הבייביסיטר הכי מסודר הוא המסך. בשלב זה בלעתי את גאוותי ואמרתי לעצמי שאם אין מנוס מהמסך לפחות שזהר תלמד משהו חשוב ממנו. הגעתי למסקנה שאפשר להתחיל ללמד אותה אנגלית דרך שירי ילדים ביוטיוב וכך עשיתי.  בחרתי שירים אייטיים, נעימים ופשוטים לפעוטות. היא מאוד נהנת מהמוסיקה והשירים ואני מסבירה לה כל פעם מילה או שתיים חדשות כדי שתכיר את השפה. אז אם צריך מסכים לפחות כדאי להפעיל את הראש ולחשוב מה אפשר לתת לילד לצפות, מה ניתן ללמד אותו ולהסביר לו דרך ההתנסות הזאת כדי שלא יהיה בזבוז זמן וביביסיטר רק. כיום אני מאמינה שכן אפשר לחנך וללמד דרך המסכים רק צריך לבחור את התכנים בעצמנו, להסביר לילד מה הוא רואה ולשאול אותו שאלות על התכנים עליהם צפה.
תגובות
להגביל להגביל ולהגביל כמה שיותר
זמן מסך לילדים | 28-12-2015 11:05
באמת דרך שירים ביוטיוב אפשר ללמד הרבה מילים באנגלית רעיון מעולה
שגית | 17-06-2015 10:06
קודם כל ללילה יש את השיר על הכוכב המנצנץ שהוא ממש מקסים מאוד יפה ויש אותו ביוטיוב בגרסה מאוד איטיתLittle stare Twinkle twinkle
אנונימי | 16-06-2015 07:59
איזה סרטוני יוטיוב באנגלית את ממליצה לפעוטות וילדים ?
חגית | 15-06-2015 19:07
הוספת תגובה
שם:
תגובה: