תנומת תינוקות במהלך היום

תנומת תינוקות במהלך היום

שינת תינוקות

התפתחות שינה - תינוקות

שינת תינוקות חיונית להתפתחות תינוקות. כידוע שינת לילה אינה מספיקה לתינוק . תנומות במהלך היום חיוניות להתפתחות התינוק גם כן. כמה תנומות צריך התינוק במהלך היום? האם כדאי ליצור זמני תנומה קבועים ? מהם הרגלי ההרדמה בריאים במהלך היום ?

כמה תנומות צריך תינוק במהלך היום ? גיל התינוק ומספר שעות השינה במהלך היום.
תינוק בן יומו לרוב ישן כשעתיים עד ארבע שעות כל פעם יום ולילה. לא ניתן בשלב זה לצפות דפוס שינה מסודר וחשוב לתת לתינוק לישון כמה שצריך. בגיל 6-8 שבועות התינוק ישן לזמן ממושך יותר בלילה, לצד שתיים עד ארבע תנומות במהלך היום. בגיל שלוש-ארבע חודשים תינוקות רבים נכנסים לדפוס שינה קבוע יותר בשעות היום. זהו זמן טוב לפתח שגרת תנומות מסודרת. בגיל תשע עד עשר חודשים, רוב התינוקות עוברים לשתי תנומות יום, אחד בבוקר ואחד אחרה"צ. בגיל שמונה עשרה חודשים (שנה וחצי) תינוקות כבר אינם נמים בבוקר, אך עדיין נמים צהריים או אחרה"צ. דפוס זה ממשיך לגיל שלוש וארבע. (לקריאה מפורטת יותר של מספר תנומות ושעות שינה כנסו לכתבה "מידע כללי על שינת תינוקות")

לוח זמני שינת יום
כשהתינוק בן שלושה עד שישה חודשים, ניתן להתחיל לפתח דפוס שינה יום
.קריאת סימנים -כדי להתאים  את תנומות השינה של התינוק חשוב לשים לב לסימני עייפות הבאים? מתי התינוק משפשף בעיניו/מרגע סימנים של אי נוחות באמצע הבוקר או אחרי בקבוק הצהריים? האם נוטה להירדם במכונית בשעות אחרה"צ המוקדמים? האם ניתן לראות שוני בעירנות ומצב הרוח שלו כשישן יותר או פחות שעות במהלך היום?. השתמשי ביומן לתעד מידע זה והשתמש במידע לתכנון תנומות היום. אם את יודעת שסביב השעה עשר התינוק מתחיל להיות עייף, כרבע שעה לפני מועד זה האכילי אותוף החליפי חיתול והיכנסי  אותו למוד שינה (שבי עימו על כיסא נדנדה והתנדנדי, הפחיתי את האור והרעש בבית).

היצמדות לזמנים קבועים
המטרה היא להיות עקבי בתנומות היום. נסי לקבוע שתנומות היום של התינוק יהיו בשעות קבועות במהלך היום. אם שעות התנומה במהלך היום השתנו מיום ליום, התינוק יתקשה להיכנס לתבנית שינה קבועה. לצורך כך, נסי להימנע מפעילויות המפריעות לשגרת התנומה של התינוק. בדקי מהם שעות התנומה של התינוק במהלך היום גם במעון יום וודאי ששעות תנומה אלו מתרחשות גם כשהתינוק בבית.

קבלת הפרעות ושינויים
השגרה תמיד נשברת בגלל חגים, מסיבות ואירועים שונים. בני שגרת תנומות במהלך היום, אך נסי להיות גמישה מספיק ולקבל מצבים בהם לא ניתן להיצמד לשגרות אלו.

טקס השכבה לתנומת יום
כפי שטקס השכבה קבוע מקל על התינוק להיכנס לשינת לילה, גם טקס השכבה לתנומת יום חיוני לתינוק. תהליך ההשכבה ביום יכול להיות קצר יותר מזה שבערב. הוא יכול לכלול זמן סיפור, מספר דקות נענוע ושירה בנדנדה והעברה למיטה. ברגע שפיתחת שגרת השכבה במהלך היום, היצמדי אליה כמה שניתן.

טיפים לתנומת יום איכותית
בגדים – לא חייבים להכניס תינוק לפגמה. חשוב לוודא שבגדי התינוק נוחים וקלים.
משחק – אם את משחקת עם התינוק, ודאי שהמשחק לפני התנומה יהיה שקט
מקום השינה – נסי להשכיב את התינוק ביום , באותו מקום שישן בלילה כדי לקשר את איזור זה עם שינה.
טיול/יציאה מהשגרה – בעת נסיעה מחוץ לבית, ארזי משחק או ספר המקושר אצל התינוק עם שינה. השתמשי בו כדי לעודד את התינוק לישון את תנומת היום הקבועה שלו.
משך תנומת היום – אם התינוק נרדם לפחות משעה אחת, בדקי שאינו עייף במהלך שעות היום. אם אינו מראה סימנים לעייפות, הימנעי מלהשכיב אותו לישון לתנומה נוספת ביום.
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: