באיזה גיל מומלץ לשים תינוק בגן

באיזה גיל מומלץ לשים תינוק בגן

חומר למחשבה - הכנסת תינוק לגיל סביב גיל שנה .. כדאי ?


גיל הכנסת התינוק למשפחתון או מעון משתנה ממשפחה למשפחה. לכל משפחה יש את השיקולים שלה. יש משפחות שאחד ההורים , לרוב האם, יכולה ורוצה להישאר עם התינוק זמן רב יותר ולעומת זאת ישנן משפחות שאין להם את משאבי הזמן והכסף להישאר עם התינוק בבית ולכן מכניסות את התינוק למשפחתון או המעון בגיל מאוד מוקדם.

לא באתי כאן  לספק עמדה חד משמעית לגבי הנושא או גישה של נכון או לא נכון אלא כמה ספקות חשובות שלי בנושא

אימהות רבות של תינוקות סביב גיל שנה רואות שהילד מאוד אקטיבי ולכן סבורות שהוא צריך גרייה יותר מעניינת , מאורגנת וחברתית שאותה ניתן להעניק רק במסגרת משפחתון או מעון אך לעניות דעתי  הדבר לא נכון. ניתן בהחלט לספק את גרייה זאת בבית באמצעות סדר יום מגוון הכולל הפעלה בבית (ספרים, צעצועים), יציאה לגינה (נדנדה, זחילה והליכה על מתקנים), זמן אמבטיה מהנה, זמן הפעלה עם מוסיקה ואפילו מספר חוגי תינוקות עם מתחשק (יוגה, שחיית תינוקות וכד'). אל תבינו לא נכון אין לי כל נגד להכנסת תינוקות בני שנה למסגרת של משפחתון או מעון אך אין לי כל ספק כי כל אמא, סבתא, אבא או מטפל משמעותי אחר יכולים ליצור סביבת גרייה נהדרת לתינוק בגיל זה.

ומה בנוגע לתחום החברתי, כאמא אנני מבחינה שביתי נוגה בת השנה מתעניינת בילדים אחרים. הוא אומנם מסתכלת על ילדים ואנשים אחרים אך אין כל אינטראקציה משמעותית בגיל זה מלבד משיכה וחטיפת צעצועים זה מזה, שריטות ומשיכות בשיער שגורמות לבכי וכאב. כך שגם נקודה של פיתוח היכולות החברתיות לא נראת לי טיעון משכנע להכנסת תינוק בן שנה למעון.

באיזה גיל מומלץ לשים תינוק בגן
הטיעונים היחידים הרלוונטים זה משאבי ההורים. כששני ההורים עובדים בבוקר ואינם יכול להגמיש את שעות העבודה נוצרת בעיה המחייבת פתרון שונה. גם אז כדאי לראות אם ניתן להעזר בשרותי דודה, סבתא לכמה ימים ולברר במקום העבודה האם ניתן לעשות חלק מהעבודה אחר הצהריים מהבית או כשבן הזוג חוזר. ככל שיותר אימהות יבקשו גמישויות אלו ויוכיחו שאלו אינן פוגעות בתפוקת העבודה יתכן ובעתיד יהיה ניתן לעבוד קצת אחרת בזמן שמגדלים תינוק צעיר בבית.

ושוב, אין לי שום דבר נגד הכנסת תינוק למשפחותון או מעון בגיל שנה אבל לי אישית לא נראה שהילד מרוויח מכך דבר. לא ברור מה התזונה שמקבל, מתי מחליפים לו חיתול ואיך שומרים על בטיחותו. היות וכל המסגרות הללו אינן מפוקחות על ידי משרד ממשלתי כלשהו, כל גן פועל לפי האמת שלו ,שלא תמיד מתאימה לצרכי התינוק. התינוק  שלך אינו יכול לקבל את הרוך, האהבה, הטיפול המסור ותחושת השייכות במסגרת המטפלת במספר ילדים, קחי זאת בחשבון לפני שאת שוקלת לשלוח תינוק בן שנה למסגרת חיצונית.

תגובות
זאת הכתבה הראשונה שקראתי בנושא זה מבין רבות שישנה התייחסות לתחושה של האם כי אין מספיק גירויים לילד בסביבה אני באופן אישי מאוד מאוד מתלבטת אם להכניס את בתי לגן יש לי בבית משפחתון בו תינוקות מתחת לגילה שקלתי להכניס את בתי למשפחתון כיוון שחשבתי שזה אולי לא מספיק לה היא בת שנה וארבעה חודשים ושאר התינוקות קטנים יותר אבל יש סדר יום מאוד מובנה והמון גירויים ומשחקים הכתבה שכנעה אותי שהיא באמת לא צריכה יותר תודה כי הנושא הדיר שינה
תודה רבה לכותבת | 08-07-2015 07:17
באיזה גיל מומלץ לשים תינוק בגן מהגיל שההורים צריכים לשים את הילד בגן
רועי | 16-01-2015 13:59
הוספת תגובה
שם:
תגובה: