האצת תיאום יכולת התיאום של שני צדי הגוף של התינוק

 

התפתחות תינוקות: להאיץ ולשכלל את התיאום בין
שני צדי גופו של התינוק פיתוח מערכת ההצלבה אצל תינוקות
נועם גונן : מאבחנת התפתחות מוטורית 

האם את מעוניינת להאיץ את ההתפתחות המוטורית של התינוק שלך ולא יודעת איך ? האצה של התפתחות מערכת ההצלבה יכולה להיות הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. מהי מערכת ההצלבה, מה חשיבותה בהתפתחות התינוק ויכולותיו המוטורים וכיצד ניתן לבצע תרגילים פשוטים בבית כדי האיץ התפתחות מוטורית ?

מערכת ההצלבה

מערכת הההצלבה היא מערכת המתפתחת מגיל 3 חודשים לחיי התינוק, במקביל להתפתחות תהליכי מודעות גוף והפרדת תנועה (היכולת להפעיל כל איבר בגוף בנפרד ). מדובר במערכת שבסיסה הנוירו- אנטומי עומד הקורפוס קלוסום, מאין מבנה גשרי נוירוני המחבר בין ההמיספרה הימנית והשמאלית במוח. איזור זה הוא למעשה המבנה היוצר את הקישור והתיאום בין שני הצדדים במוח. ניתן להבחין בו באולטרסאונד שמבצעים במהלך ההיריון. במידה והוא נחסם מסיבה כלשהי או מתפתח באופן בלתי מספק, הקשר בין שתי צדי המוח נפגע, דבר שמשפיע על התפתחות תינוקות, ובאופן ספציפי על תנועה מתואמת של שתי צדי הגוף, התפתחות דומיננטיות ידנית , ובאופן נרחב יותר על תהליכי קשב ולמידה.

איך מסייעים להתפתחות מערכת ההצלבה ויכולת הפרדת תנועה ?

אם נכיר את התהליך ההתפתחותי הכרונולוגי של התינוק נדע כיצד לעודד את התפתחות התינוק ולבסס את מערכת ההצלבה.

מערכת ההצלבה מבוססת בין היתר על יכולת הפרדת תנועה. בערך בגיל חודש וחצי מתחילה ההפרדה בין רגל אחת לשנייה. עד לזמן זה, כל גופו של התינוק תפקד למעשה כמקשה אחת (התינוק הניע את רגליו יחד, ידיו יחד, לא הייתה הפרדה או תנועה מכוונת ומודעת, ותנועותיו של התינוק נשלטו על ידי  רפלקסים). בטווח גיל חודש וחצי ניתן לראות כיצד מתחילות להופיע תנועות נפרדות של יד או רגל. ניתן לבסס את יכולת זאת על ידי תרגילי הפרדת תנועה שונים. יכולת הפרדת התנועה נדרשת לצורך התפתחות מערכת ההצלבה.

תרגיל להפרדת תנועה לביצוע בבית:

נוכל לעזור לתינוק להפריד בין רגליו ע"י השכבתו על גבו וביצוע תרגיל אופניים איטי. כופפו לו רגל אחת, ואת הרגל השנייה השאירו ישרה. חכו מספר שניות ואז תחליפו בין הרגליים. השתדלו לספק את התמיכה (אחיזה ) בכפות הרגליים. מומלץ לבצע את התרגיל מספר פעמים, וכמובן שאפשר ורצוי להוסיף שיר ולשמור על קשר עין עם התינוק. מאוד חשוב לעשות זאת בעדינות ולא ליצור מתח בגופו של התינוק.

פיתוח מערכת ההצלבה בחודשים הראשונים (תנועות הצלבה פסיביות)

כשהתינוק בן 3-4 חודשים, מערכת ההצלבה מתחילה לפעול. ניתן לראות כיצד התינוק מתחיל לשלוח את ידיו לעבר חפצים שונים, ומתחיל קשר עין ותנועה יותר מכוונת מטרה. בתקופת זמן זאת, חשוב לשים לב שהתינוק מצליח להגיע עם שתי ידיו אל קו האמצע (מרכז הגוף), ובנוסף עובר עם כל יד בנפרד את קו האמצע (למשל , מעביר את יד ימין לאיזור המרחב השמאלי של הגוף). איך נדע שהוא מצליח לעשות זאת ? נראה כי התינוק מסוגל להמשיך לאחוז משחק  עם יד אחת (למשל יד ימין ) כשההורה מזיז את היד עם המשחק לאיזור  המרחב הנגדי של הגוף (למשל מצד שמאל של גופו). איך נבחין שהוא לא עושה זאת ? לרוב, כאשר נגיש לו משחק ליד אחת (למשל ליד ימין )היא יקח אותה ביד הקרובה. כשנעבור את קו האמצע (בזמן שהיד ימין מחזיקה את המשחק ) במקום להמשיך לאחוז את המשחק עם אותה יד , הוא יעדיף להחליף יד (להעביר אותה ליד שמאל).

רוצות להאיץ את התפתחות מערכת ההצלבה ?  מספר תרגילים לביצוע בבית:

נעביר לתינוק חפץ ונמשיך להחזיק בו יחדיו. תוך כדי ההחזקה בחפץ נעביר את המשחק  ואת ידו של התינוק אל מעבר לקו האמצע.

כשהתינוק שוכב על גבו, נדגיש לו את תחושת קו האמצע של גופו ע"י כך שנעבור עם מגע עמוק על קו האמצע של גופו, מהבטן התחתונה ועד לעצמות הבריח. ניתן גם להשכיבו על צדו ולעבור על קו האמצע הקדמי והאחורי במקביל. זהו תרגיל המבסס את המודעות לתחושת הגוף ומרכז הגוף.

תרגיל נוסף שניתן לעשות לאחר מכן הוא להשכיב את התינוק על גבו ו"לחבר" 0להצמיד) לו את היד והרגל הנגדית אחת לשנייה ללא יצירת מתח. תרגיל זה, למרות שנעשה באופן פסיבי, מעודד באופן ראשוני את התפתחות מערכת ההצלבה. דרך התנועה והמגע העמוק ביד וברגל הנגדית ודרך הצמדתם זה לזה התינוק חש אט אט את גבולות הגוף, היכולת להניע באופן מופרד את חלקי הגוף  השונים ולתאם בין שני צדי גופו הנגדיים.

פיתוח מערכת ההצלבה בחודשים מתקדמים (תנועות הצלבה פסיביות ואקטיביות)

כשהתינוק בן 4-5 חודשים הוא מתחיל להתהפך. בשלב זה אפשר להבחין שהוא מתהפך בצורה מאורגנת , כאשר פלג גופו העליון מתחיל והרגליים מסיימות או להפך בעזרת רוטציה של הגוף (הפרדה של פלג גוף עליון מתחתון), ולא כמו בול עץ בצורה נוקשה שבה כל הגוף מתפקד כמקשה אחת.

תרגילים לפיתוח מערכת ההצלבה ויכולת התהפכות לביצוע בבית:

בעת שכיבה על הגב, העבירו את רגלו הימנית לכיוון הצד הנגדי (צד שמאל), כך שהתינוק ישכב על הצד. חשוב לשים לב האם היד העליונה מצטרפת לכיוון היד התחתונה או נשארת באוויר. במידה והיא נשארת מאחור, תוכלו לעזור לה להתקרב ע"י טפיחות על הזרוע לסיום ההתהפכות (גירוי תחושתי המסייע בתנועה).

כשהתינוק בן 5-6 חודשים הוא מתחיל לתפוס את רגליו עם הידיים ולהכניסם לפה, ובכך הוא בעצם "מטביע את כף הרגל שלו", כלומר מבין שהיא שייכת לו. שלב זה מאוד חשוב ( ואינו יכול להתרחש כשהגב לא מסוגל להתעגל ולהתגמש, והידיים נשארות רחוקות ממרכז הגוף מקו באמצע). לאחר מכן התינוק מתחיל לתפוס באופן עצמאי את היד והרגל הנגדית. יכולת זאת מדגימה באופן ברור את התפתחות מערכת ההצלבה.

תרגילים לביצוע בבית:

על מנת לעזור לתינוק, רצוי לבצע חיבוקי ידיים ע"י הצלבת ידי התינוק (כמו חיבוק עצמי), לסגור ולפתוח, לחכות מספר שניות ואז לעשות זאת שוב כמה פעמים.

בעת שכיבה על הגב, החזיקו את התינוק בשוקיים והובילו את גוף התינוק לצד, ואז לבטן, בחזרה לצד השני, והמשיכו לגלגל מצד לצד.

שני תרגילים אלו אשר מעבירים את צדי הגוף ברוטציה מצד לצד מסייעים לשכלל עוד יותר את מערכת ההצלבה וכך גם את ההתפתחות המוטורית העתידית ( התהפכות, זחילה ותנועות ידיים במגוון כיוונים). כדי להאיץ את התפתחות מערכת ההצלבה וההתפתחות המוטורית שבעקבותיה חשוב לשלב תרגילים אלו על בסיס יומיומי.

במידה ואבחנתם בקושי כלשהו או שאלה בנושא התפתחות מערכת ההצלבה ניתן לפנות למומחית התינוקות נועם גונן או למערכת פורטל תינוקות טודלרס.
 

נועם גונן  
מאבחנת התפתחותית מוטורית ומלווה התפתחותית
054-6764184
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: