שחיית תינוקות בחורף דלקות אוזניים חוזרות אצל תינוקות

שחיית תינוקות בחורף
דלקות אוזניים חוזרות אצל תינוקות

האם שחיית תינוקות עלולה לגרום לדלקות אוזנים או שההפך הוא הנכון

חדשות לבקרים אנחנו מתעוררים ושומעים באמצעי התקשורת על מזג אויר "המשוגע" השורר בעולמנו הקטן. כאן בארצנו החמה כל חורף חוזרים ופוקדים אותנו תחלואות שונות. ברונכיוליטיס, לרינגיטיס, שפעת חזירים, שעלת ונגיף הרוטה הם רק חלק מתחלואות החורף.  אז מה באמת יכול לעזור לנו ולתינוקות שלנו להתמודד עם מזג אוויר החורפי והתחלואה המגיעה איתו. ממחקרים שונים עולה כי שיעורי שחייה לפעוטות בתקופת החורף עוזרת לחסן את הגוף באופן טבעי . כמו כן, נמצא כי שחייה אינה גורמת לדלקות אוזניים ומחלות אחרות.

על פי מחקרם של רוברטסון ומרינו שנערך במחלקת ילדים בבית החולים האוניברסיטאי ווינטרופ במיניאולה שבארה"ב בדקו החוקרים 32 ילדים בגילאי 1-4 שהשתתפו בשיעורי שחייה. מטרת המחקר הייתה לבחון את השפעתה של השחייה על שכיחות דלקות באוזן התיכונה אצל ילדים. ידלי המחקר נלקחו ממרפאות ילדים וממרכזים המקיימים שחייה באזור ניו יורק. לצד קבוצת הניסוי הותאמה קבוצת ביקורת לפי מין, גיל וגזע. הורי הילדים שהשתתפו במחקר מילאו שאלון לצורך איסוף מידע ב-12 השבועות בהם התקים המחקר. המידע שנאסף כלל בין היתר נתונים דמוגרפים, מספר האירועים של דלקות האוזניים מהם סבל הילד או הילדה, תדירות השתתפות בשיעורי שחייה במהלך תקופת המחקר. עוד נשאל ההורה האם הילד/ה מכניסים את הראש מתחת למים, הולכים למעון יום , סובלים מאלרגיות ובעיות רפואיות כרוניות. במחקר נאספו עוד מידע על ביקורי הילד/ה אצל רופא אף אוזן גרון, היסטוריה של ניתוחי אוזנים.

תוצאות המחקר העלו כי אצל  43 אחוז מהילדים שלא שחו נמצא אירוע אחד של דלקת אוזניים במהלך המחקר, זאת לעומת מקרים של דלקת אוזניים אצל 19 אחוז מהילדים שהשתתפו בשיעורי השחייה. לצד נתונים אלו הציגו החוקרים סקירת ספרות המציגה השפעה מטיבה של השחייה על תפקוד חצוצרת השמע (תעלת אוסטכיוס), דבר שעשוי למעשה לגרום , באופן עקיף, להפחתת תופעת דלקת האוזן התיכונה.

מסקנות ושורה תחתונה
החוקרים רוברטסון ומרינו הסיקו כי אין בסיס לטענה לפיה שחייה עלולה לגרום להופעת דלקת באוזן התיכונה או להחמיר דלקת קיימת. יתרה על כך, בהתבסס על ממצאי המחקר ניתן לגרוס כי לשחייה ישנה השפעה מטיבה על הפחתת תופעת דלקות אוזניים. היות וידוע כי פעילות גופנית ושחייה בפרט מחזקים את הגוף והמערכת החיסונית ניתן אכן לסבור כי לשחייה יכולה להיות השפעה מטיבה על עמידות התינוק או הילד נגד תחלואת חורף.

שחייה נעימה

שחיית תינוקות
 

בית איזי שפירא
שרותים חינוכים טיפולים
רחוב איזי שפירא
רעננה


http://www.beitissie.org.il/

 

does swimming increase the incidence of ear infections in children?

robertson lm, marino rv, namjoshi s. department of pediatrics winthrop-university hospital,
mineola, ny, usa. pmid: 9107124 [pubmed - indexed for medline]
תגובות
הוספת תגובה
שם:
תגובה: